Elektryczność w Izraelu

Elektryczność w Izraelu

611
0
PODZIEL SIĘ

Elektryczność w Izraelu

Gdy wędrując przez pustynię arabską docieramy wreszcie do mlekiem i miodem płynącej krainy nowoczesnego Izraela, zmuszeni jesteśmy zsiąść z wielbłądów. Oto bowiem zaczyna się świat komputerów, telewizorów i zmechanizowanego sprzętu AGD, sieci komórkowych, itp. Słowem: elektryfikacja.

Planujesz zabrać suszarkę do włosów, telefon komórkowy lub laptop na wakacje? Ten artykuł pomoże tobie bezstresowo podłączyć się do izraelskiego gniazdka.

Jego kształt, rozmiar wtyczki i gniazda różni się nieco od tego, z którymi masz do czynienia w Polsce. By tę niedogodność obejść, prostszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego adaptera, który można znaleźć w wielu sklepach. Jeszcze prostszym jest… nic nie robienie – bowiem wtyczki większości przenośnych urządzeń (czyli tych bez styku uziemienia: zasilacze do telefonów komórkowych, niektóre zasilacze do laptopów) pasują bezpośrednio do izraelskich gniazdek.

Problem pojawia się jedynie wtedy, gdy urządzenie ze względów bezpieczeństwa wymaga uziemienia. W izraelskich gniazdkach rozwiązane jest ono inaczej.

Prąd elektryczny w Izraelu spełnia europejskie normy i wynosi 230 V AC, w naprzemiennym cyklu 50 herców. Jeśli zatem przybywasz do Izraela z Europy, jedyne co warto sobie sprawić, to odpowiedni adapter, który zmienia kształt złącza, bez zmiany napięcia. Niestety, w polskich sklepach są dostępne różnego rodzaju adaptery, lecz przeważnie nie pasują one do izraelskiego systemu. Za to odpowiednie adaptery można często wypożyczyć w samych hotelach lub zakupić w specjalistycznych sklepach za kilka szekli.

Jest tez opcja podana powyżej i stosowana zawsze przez autora tego artykułu – nieprzejmowania się innym wyglądem gniazdka w przypadku małych urządzeń nie wymagających uziemienia.

Przybywający do Izraela ze Stanów Zjednoczonych mają ze sobą urządzenia przeznaczone do użytku z innym napięciem. W tym przypadku trzeba się zaopatrzyć w konwerter, który przeobrazi napięcie 230 V na odpowiednio niższe. Taki konwerter w Izraelu kosztuje około 40 NIS. Ale należy pamiętać, że wiele tego typu konwerterów nie jest przeznaczonych do pracy ciągłej. Więc jeśli jesteś w podróży z laptopem lub innym urządzeniem, które musi pozostać podłączone przez dłuższy czas, będziesz musiał zainwestować w specjalny, większy transformator, które może już kosztować nawet 100 NIS.

Elektryczność w Izraelu