Ludzie pełni energii

Ludzie pełni energii

476
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Izrael to kraj szerokich, bezpiecznych dróg, przyjaznych ludzi i świetnej kuchni. Panuje tu rodzinna atmosfera i inspirujący klimat wielokulturowości. Wakacje w takim miejscu muszą być udane.

W Izraelu współżyją ze sobą ludzie z ponad 80 krajów, więc nie powinno nas zaskoczyć, że idąc po ulicy lub włączając telewizor, natkniemy się nie tylko na oficjalny język hebrajski, lecz także na angielski, rosyjski, francuski, arabski, jidysz, a w wielu przypadkach także język polski.

Około 80 procent mieszkańców Izraela to Żydzi, z czego prawie połowa urodziła się poza granicami kraju. Tuż po 1948 roku do Izraela przybyli głównie imigranci z Europy Wschodniej, Iraku, Syrii i Afryki Północnej. Natomiast w ostatnich kilku dziesięcioleciach napłynęła znaczna fala emigrantów z Rosji, byłych republik radzieckich i Etiopii. Izrael to tygiel kulturowy w najlepszym tego słowa znaczeniu. Każda fala imigrantów wniosła swoje tradycje i temperament, co objawia się najwyraźniej w dziedzinach artystycznych i w różnorodności kulinarnej. Co więcej, Izraelczycy sami chętnie podróżują i kształcą się za granicą.

Jeśli władasz nawet podstawową wersją języka angielskiego, nie powinieneś mieć problemów z komunikacją (w razie potrzeby, zawsze znajdzie się ktoś życzliwy, by nam pomóc). Przestępczość w Izraelu jest wyjątkowo niska. To nie jest miejsce, gdzie samotnie spacerująca kobieta (nawet chodząca po plaży w bikini) narazi się na zaczepki lub inne nieprzyjemności. Nocne spacery po metropolii, jaką jest Tel Awiw, są całkowicie bezpieczne. Świeckie, liberalne obyczaje obowiązują w większości miast i pod tym względem Tel Awiw czy Ejlat w niczym nie różnią się od europejskich miast.

Kultura izraelska jest przede wszystkim bardzo rodzinna. Widać to na każdym kroku. Izraelczycy mają w zwyczaju chodzenie z dziećmi wszędzie – także na wieczorną kolację ze znajomymi. Dla osób, które doświadczyły przykrości jazdy samochodem po Polsce, ważna informacja – łatwość, z jaką podróżuje się po Izraelu jest oszałamiająca! Drogi sa równe, świetnie utrzymane i dobrze oznakowane, nawet w górach i na środku pustyni. Kraj to niewielki, więc poruszanie się pomiędzy jedną a drugą atrakcją turystyczną zajmuje maksymalnie 3-4 godziny. I na każdym kroku znajdziemy coś ciekawego.

Nie tylko ekspansywny charakter (i nierzadko wyjątkowa uroda) mieszkańców Izraela potrafi zachwycić. W tym państwie skondensowało się tyle porywających widoków, tyle światowej sławy zabytków i pomników przyrody, że wybierając się do Izraela, warto zatrzymać się tam dłużej, by zjeździć ten obszar wzdłuż i wszerz.

Źródło: Ludzie pełni energii