Pustynia Negew

Pustynia Negew

606
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Na pustyni Negew warto spędzić kilka dni. Dominują tu nagie skaliste szczyty i wyniosłe płaskowyże. Niektóre wzniesienia wystają grubo ponad 900 metrów nad poziom morza. Dlatego Negew to nie tylko piasek i upały przekraczające 40 stopni Celsjusza, lecz także śnieg, który zimą przykrywa szczyty gór.

W sercu tego pustkowia znajduje się Park Narodowy Ramon. Procesy erozji dosłownie „zmiotły”  tu górne warstwy piasku, odsłaniając w ten sposób warstwy skał ukryte głęboko pod ziemią. W Nahal Ardon można podziwiać groble i skamieniałości Amonitów. Park to jednak przede wszystkim wspomniany już krater Ramon. Jego okolica jest przedmiotem szczególnej troski Izraela. Rośnie tu bowiem wyjątkowo bujna, pustynna roślinność. Specjaliści zdecydowali się więc uruchomić program odtwarzania gatunków zwierząt, które niegdyś żyły na pustyni Negew. Rezultaty są imponujące. Udało się na przykład rozmnożyć populację koziorożca nubijskiego, który wygląda jak połączenie poczciwej kozy górskiej z antylopą, z racji nadzwyczajnego kształtu poroża. Na tym terenie można także spotkać pantery, hieny, gazele dorkas, wilki, lisy rude, lisy afgańskie i wiele innych zwierząt – prawdziwe safari u wrót Afryki.

Izraelskie Towarzystwo Ochrony Przyrody (SPNI) przygotowało na Negewie trasy do wędrówek pieszych. Jest wśród nich 20-kilometrowy szlak rozpoczynający się w Mamszicie, od ruin starożytnego miasta nabatejskiego, a kończący się na kraterze Ramon. Dla wyjątkowo wytrwałych przygotowano 150-kilometrowy szlak z Ein Awdat przez Dolinę Uwda aż do Ejlatu. Można skorzystać z jego mniejszych odcinków, jak na przykład: od Ein Awdat lub od Micpeh Ramon przez krater Ramon do drogi ejlackiej. Szlaki opisane są w językach: angielskim, arabskim i hebrajskim. Prawdziwi globtroterzy mogą też na dwa, trzy dni dołączyć do jednego z koczujących na pustyni beduińskich plemion i korzystając z ich gościnności, podpatrywać codzienne życie nomadów.

„Negew to niezwyle inspirujące miejsce, prawdziwa dusza Izraela” – powtarza pisarz Amos Oz, który z okien swojego domu ma widok na pustynne piaski.

Informacje:

Zarząd Parku Narodowego Ramon oferuje wycieczki na swoim terenie. Szczegóły na www.tiuli.com
Świetnie wyszkolonych przewodników oferuje firma Adam Sela. W ofercie safari dżipem, trekkingi i objazdowe wycieczki po terenie Maktesh Ramon.
tel. +972/ 50 9308272
www.adamsela.org

Warto także wejść na stronę www.parks.org.il, na której znajdują się wszystkie informacje o atrakcjach turystycznych, wycieczkach i noclegach na terenie pustyni Negew.

Źródło: Pustynia Negew