Ein Gedi

Ein Gedi

524
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Ein Gedi – miejsce wyjątkowej urody, w którym powstał kibuc, rezerwat przyrody, zoo i szkoła polowa. Pośród bujnej zieleni, pnącej się wysoko na strome urwiska źródeł, żyje mnóstwo ptaków i innych zwierząt, m.in. gazele, koziorożce, oryksy, lisy, szakale, a nawet kilka panter.

Najpopularniejszym kąpieliskiem i celem pieszych wycieczek jest Źródło Dawida, w pobliżu pięknego wodospadu otoczonego paprociami. Wedle przekazu biblijnego, Dawid ukrył się tutaj przed królem Saulem, kiedy ten wpadł w szał i chciał go zabić. Niemal codziennie, latem i zimą, w okolicach Źródła Dawida jest pełno ludzi. Kto nie przepada za tłumami, może się przejść pieszo do Nahal Arugot, o kilometr na południe. Kanion ten ma bogatą faunę i florę, są w nim też głębokie sadzawki kąpielowe. Zarówno Nahal dawid, jak i Nahal Arugot, to rezerwaty przyrody.

Na terenie kibucu Ein Gedi działa pensjonat, schronisko młodzieżowe i kompleks spa, oferujący terapie błotne oraz kąpiele w wodzie Morza Martwego i w pobliskich źródłach siarkowych. Na brzegu, poniżej kibucu, znajduje się kemping, jeszcze jedno schronisko młodzieżowe oraz restauracja.

Zobacz również:

Źródło: Ein Gedi