Góra Hermon

Góra Hermon

519
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Na północy wzgórz Golan wznosi się góra Hermon (2814 m n.p.m.), od której promieniście odchodzi kilka nieco mniejszych grzbietów. Cały masyw podzielony jest pomiędzy Liban, Syrię, Izrael i kilka stref zdemilitaryzowanych, które kontroluje ONZ. Na Izrael przypada z tego ok. 20%.

Wyżej położone partie góry Hermon są przez większą cześć roku pokryte śniegiem. Izraelscy entuzjaści narciarstwa utworzyli tu skromny ośrodek z wyciągiem krzesełkowym i wypożyczalnią sprzętu.

Przyroda na górze Hermon budzi szczególne zainteresowanie Izraelczyków, ponieważ jest to jedyne subalpejskie siedlisko w całym kraju. Dla kilku ptaków, takich jak kowalik skalny czy kopciuszek, jest to południowa granica występowania, a inne to gatunki endemiczne, niespotykane nigdzie indziej na świecie (np. górniczek z rodziny skowronków).

Wokół góry Hermon leży wiele dolin. Są to rozległe zapadliska w wapiennych skałach, powstałe wskutek działalności krasowej. Zimą wypełniają się śniegiem, który na wiosnę topnieje tu dość późno, dzięki czemu doliny zielenieją jeszcze długo po tym, jak zbocza wysychają w promieniach prażącego słońca.

Źródło: Góra Hermon