Masada

Masada

525
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Niewątpliwie dla wielu turystów największą atrakcją okolic Morza Martwego są ruiny twierdzy Masada. Położona wśród nagich, pozbawionych roślinności gór, wybudowana została przez Heroda i w I wieku n.e. była broniona przed Rzymianami przez żydowskich powstańców, którzy zamiast poddać się, popełnili zbiorowe samobójstwo.

Odtąd Masada stała się dla Izraelczyków ważnym symbolem narodowym, a młodzi żołnierze składają tam przysięgę wojskową – podobnie, jak to czynią pod jerozolimską Ścianą Płaczu.

Do twierdzy można dotrzeć pieszo, wspinając się ścieżkami z obu stron albo wygodnie wjechać kolejka linową.

W 30 roku p.n.e niedostępną twierdzę zbudował Hordus (Herod Wielki), który panicznie bał się zamachu na swoje życie i jednocześnie kochał życie w luksusie. Ów luksus widać na pozostałościach fresków, mozaiki podłogowej i na kolumnach ruin Masady. Wokół siedziby króla rósł ogród nawadniany siecią kanałów, połączonych ze zbiornikami wodnymi (cysternami) wykutymi w skale. Ów system wodny do dziś budzi podziw i niedowierzanie, jako majstersztyk starożytnej inżynierii budowlanej.

Sto lat później, gdy owe tereny opanowali Rzymianie, w 66. roku n.e. wybuchło powstanie zniewolonych przez okupanta Żydów. Przez ponad trzy lata wojska rzymskie tłumiły powstanie. Ostatnim bastionem obronnym była właśnie Masada. Rzymianom ostatecznie udało się zdobyć twierdzę, lecz nie zastali w niej żywej duszy. Bowiem obrońcy woleli popełnić samobójstwo niż ponownie stać się niewolnikami Rzymian. Ślady po licznych obozach rzymskich widoczne są u podnóża twierdzy.

We współczesnym Izraelu historia Masady stała się państwowym, patriotycznym symbolem obrony własnego kraju i ziem. Na terenie zabytkowej fortecy odbywają się przysięgi wojskowe i jest ona częstym punktem odwiedzin polityków i zagranicznych dygnitarzy.

 Na fotografii: Wnętrze dolnej stacji kolejki linowej, prowadzącej na szczyt Masady. W budynku znajduje się małe kino, restauracja, miejsca noclegowe oraz archeologiczna ekspozycja muzealna i podziemny parking dla samochodów.

Źródło: Masada