Skalna twierdza

Skalna twierdza

452
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Twierdza Masada to najbardziej malownicze stanowisko archeologiczne w Izraelu. Zbudowano ją na płaskowyżu, który wyrasta niemal 300m nad Morzem Martwym i tworzy przedłużenie Pustyni Judzkiej, lecz jest od niej odcięty stromymi kanionami.

W tym niedostępnym i odludnym miejscu Herod Wielki w 43 r. p.n.e.postanowił wybudować bezpieczne schronienie na wypadek buntu swych poddanych. Oprócz wspaniałego trzypoziomowego pałacu królewskiego po północnej stronie można tu także oglądać rzymskie łaźnie z pomysłowym systemem ogrzewania, ogromne magazyny, pałac zachodni z pięknymi mozaikami oraz olbrzymie cysterny na wodę wykute w skale. Dodatkową atrakcją są fenomenalne widoki ze szczytu. Prowadzi nań względnie łatwa do pokonania rzymska rampa, a od wschodu bardzo stroma Wężowa Ścieżka, obok której wybudowano też kolej linową.

Podczas żydowskiego powstania przeciwko Rzymowi, Masada stała się miejscem zażartego oporu, co sprawiło, że dziś jest dla Żydów celem „pielgrzymek”, które rangą ustępuje jedynie Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

Prace wykopaliskowe, prowadzone w latach 60. pokazały wspaniałość twierdzy i pałaców Heroda, ale najbardziej poruszającego odkrycia dokonano w kwaterach powstańców, ich synagodze i rytualnych łaźniach, gdzie natrafiono na ślady pożaru, a także na resztki ich ostatniego posiłku. Obok kilkunastu szkieletów znaleziono tam również skorupy naczyń glinianych z wyrytymi inskrypcjami – być może były to losy, za pomocą których powstańcy ustalali, kto ma zabić pozostałych.

Źródło: Skalna twierdza