Symbol bohaterstwa

Symbol bohaterstwa

477
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Imponujących rozmiarów twierdza Masada jest najczęściej po Jerozolimie odwiedzanym przez turystów miejscem. Ta wspaniała budowla stanęła na szczycie stromego wzgórza w I wieku p.n.e. W roku 67 w jej murach schroniło się około 1000 powstańców, ocalałych z pierwszego powstania przeciwko Rzymianom.

Rzymskie legiony, w liczbie 10 tys. żołnierzy, przez ponad dwa lata próbowały zdobyć ostatnie miejsce oporu Żydów. Udało im się to ostatecznie, lecz… obrońcy, widząc że nie uda im się dłużej skutecznie bronić, podpalili swój dobytek, zapasy żywności i popełnili zbiorowe samobójstwo. To wydarzenie stało się dla przyszłych pokoleń symbolem nadzwyczajnego bohaterstwa i heroicznej walki. Echem tamtych wydarzeń jest treść żołnierskiej przysięgi w armii izraelskiej, w której ślubujący obiecują: „Masada już nigdy się nie podda”.

Aby móc przyjrzeć się pozostałościom wspaniałej architektury Masady, można tam wjechać kolejką linową bądź pokonać pieszo krętą Wężową Ścieżkę. Zaraz po wyjściu z kolejki trafimy na Caldarium, czyli gorące łaźnie, zachowane w dość dobrym stanie do dzisiaj. Nieopodal znajduje się Wiszący Pałac Heroda. Była to budowla zbudowana na trzech skalnych tarasach. Są tu także fragmenty najstarszej synagogi na świecie. Prawdopodobnie powstała ona na życzenie samego Heroda.

Po przeciwnej stronie wzniesienia znajduje się Pałac Zachodni. W nim to Herod przyjmował gości. Wciąż można tam zobaczyć fragmenty mozaikowych zdobień i fresków na ścianach.

Szczególnie ciekawe są organizowane na terenie Masady pokazy świetlno-dżwiękowe, które odtwarzają historię tej starożytnej pustynnej twierdzy.

Źródło: Symbol bohaterstwa