Informacje

Informacje

518
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Już same zabytki Jerozolimy są wystarczającym powodem, by pojechać do Izraela. Ale coraz częściej przyjeżdża się tu z powodu plaż w Ejlacie, niezwykłości Morza Martwego czy klubowego życia w Tel Awiwie.

Jak dotrzeć?

■ Samolotem. Bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Łodzi…, samolotami polskich linii lotniczych LOT oraz samolotami izraelskimi EL-AL. Przeloty odbywają się niemal codziennie. Rejs trwa około 4 godzin. Jeśli komuś nie przeszkadza podróż z przesiadką, może skorzystać z ofert specjalnych, które wprowadzane są w pewnych okresach roku przez różne linie lotnicze. To propozycja szczególnie dla tych, którzy pragną po drodze zwiedzić jakiejś europejskie miasto: Pragę, Amsterdam, Frankfurt, Kijów, Budapeszt, czy… Rygę. Promocyjna cena biletu w opcji z przesiadką jest mniejsza od ceny lotu bezpośredniego.

Wbrew obiegowym opiniom, ceny biletów do Izraela nie zmieniają się w zależności od sezonu (owa opinia głosi, że najwyższe ceny są od lipca do września i podczas żydowskich świąt). Natomiast faktem jest znaczne zróżnicowanie cen w obrębie jednego tygodnia. Wystarczy zmienić kryteria wyszukiwania o jeden, dwa dni, by znaleźć bilet tańszy nawet o 30-40%! Można wprawdzie polecieć do Kairu lub Sharm el-Szeik na półwyspie Synaj, skąd codziennie kursują autobusy do Tel Awiwu i Jerozolimy, lecz takie postępowanie jest jak kombinacja pod górkę.

Głównym międzynarodowym portem lotniczym w Izraelu jest lotnisko Ben Gurion w Lod, 18 km na wschód od Tel Awiwu i 50 km od Jerozolimy. Do obu miast, a także do Hajfy i Beer Szewy, regularnie kursują autobusy i pociągi. Kontrola paszportowa i celna przebiega dosyć sprawnie. Można skorzystać również z taksówek lub minibusów.

Drugim międzynarodowym portem lotniczym Izraela jest Owda, położona na pustyni ok. 20 km na północ od Ejlatu; lądują tam głównie samoloty czarterowe. Autobusy kursują regularnie między lotniskiem a Ejlatem, skąd można później dojechać do innych miejscowości. Również Ejlat ma własne lotnisko, na którym lądują głównie samoloty krajowe linii Arkia, chociaż przylatują też samoloty El Al z kilku innych krajów. Lotnisko w Ejlacie, w przeciwieństwie do większości portów lotniczych, położone jest w centrum miasta i do większości hoteli i schronisk można z niego dojść piechotą. Lotniska w Ejlacie i Owdzie zostaną niedługo zastąpione przez nowe, większe lotnisko międzynarodowe, usytuowane na przedmieściach.

■ Statkiem. Można z Cypru, a czasami z Grecji (port w Pireusie) albo sporadycznie z Włoch. Niestety, kiedyś dość regularne pasażerskie połączenia promowe z Hajfą obecnie są sporadyczne. Niezwykle trudno je znaleźć, a do tego przewoźnik nie gwarantuje, że rejs odbędzie się na sto procent.

Alternatywą mógłby być rejs do Egiptu, a stamtąd przez Synaj… tyle, że pomysł to chyba szalony.

■ Samochodem. Dopóki samochodu nie będzie można przewieźć promem do Haify (a taka możliwość kiedyś istniała), dopóty podróżować po Izraelu można jedynie wynajętym samochodem. Przejazd przez Syrię w kierunku Izraela nie jest bowiem możliwy. Oczywiście, można przez Gibraltar, całą Północną Afrykę do Egiptu i przez Synaj… :-)

Wiza

Nie jest konieczna, jeśli pobyt w ciągu danego roku nie przekracza 90 dni. Podjęcie pracy, innej działalności zarobkowej lub pobytu stałego, wymaga uzyskanie wizy.

Przy wjeździe i wyjeździe z Izraela izraelskie służby graniczne przeprowadzają krótkie rozmowy na temat celu i charakteru podróży. Należy się liczyć ze stosunkowo dociekliwą formą pytań zadawanych przez władze graniczne. Mogą one odmówić prawa wjazdu do Izraela osobom, co do których powzięły podejrzenia, że faktyczny cel ich przyjazdu jest inny niż deklarowany, jak również osobom, które przebywały poprzednio w Izraelu bez ważnej wizy pobytowej. Nie są również wpuszczane osoby, których krewni przebywają w Izraelu nielegalnie.

Decyzje izraelskich władz granicznych są podejmowane arbitralnie i są nieodwołalne. W myśl niepisanych zasad osoba, której odmówiono prawa wjazdu do Izraela, wraca do kraju, z którego przyleciała, tymi samymi liniami lotniczymi – na własny koszt, o ile ma bilet powrotny, lub na koszt przewoźnika, jeśli ma tylko bilet w jedną stronę. Zdarza się, że z przyczyn organizacyjnych nie jest możliwy powrót do kraju w dniu przylotu, w związku z czym osoby takie są przez izraelskie władze imigracyjne umieszczane w areszcie deportacyjnym na lotnisku na czas niezbędny do zorganizowania ich powrotu do kraju. Osoby przebywające w areszcie mają prawo do kontaktu telefonicznego z placówką dyplomatyczno-konsularną.

Przepisy celne

Do Izraela turysta może wwieźć w gotówce środki finansowe w dowolnej walucie. Wartość dopuszczalnej do wwozu i wywozu kwoty nie może przekroczyć 80 000 szekli (obecnie ok. 18 000 USD). Wwóz i wywóz większych kwot wymaga zezwolenia.

Restrykcyjne przepisy fitosanitarne zakazują wwozu żywności, roślin i chemikaliów. Wwóz żywych zwierząt, zarówno domowych, jak użytkowych, podlega również ograniczeniom. Ponadto zakazuje się wwozu stylizowanych monet, matryc do ich produkcji oraz urządzeń i automatów do gier hazardowych. Ograniczeniami objęty jest również wwóz napojów alkoholowych (o zawartości alkoholu poniżej 40% – do 2 l, powyżej 40% – 1 l), papierosów (400 szt.) i perfum (250 ml). Zakazany jest wwóz substancji narkotycznych.

Przedłużenie pobytu

Jeżeli ktoś chce przedłużyć pobyt ponad 90 dni, musi zwrócić się do jednego z biur Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które znajdują się w prawie wszystkich większych miastach. Oto adresy kilku z nich:

  • Ejlat, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy HaTemarim Blvd, naprzeciwko dworca autobusowego (tel. 07/376332);
  • Jerozolima, 1 Shlomzion St, w centrum Nowego Miasta (tel. 02/6228211, 6290231);
  • Tel Awiw, Shalom Tower, na zachód od Allenby St. (tel. 03/651941, 657758).

Kiedy jechać?

Można jeździć przez cały rok. Jednak najdogodniejszymi do wyjazdu do Izraela wydają się miesiące: maj i wrzesień, gdy nie ma upałów i tłumów turystów. Od czerwca do sierpnia upał może stać się dla niektórych Europejczyków trudny do wytrzymania. W kwietniu, wrześniu, październiku i grudniu należy się liczyć z utrudnieniami związanymi z obchodami żydowskich świąt. W styczniu jest najtaniej, a nad Morzem Martwym i w Eljacie można się opalać, podczas gdy w tym samym czasie na górze Hermon (Wzgórza Golan) można pojeździć na nartach.

W Izraelu wyróżnia się dwie pory roku: upalne i bezdeszczowe (bezchmurne) lato, chłodniejsza i okresowo deszczowa „zima”. W tym drugim okresie jest mniej turystów.

Pieniądze

Walutą Izraela jest szekel, który wobec polskiego złotego, w ostatnich kilku latach oscyluje w stosunku: 1NIS = 65…82PLN.

Najwygodniejszą (również najbardziej ekonomiczną) metodą płatności jest bankowa karta płatnicza. W wielu miejscach płatności dokonywać można w dolarach (gotówką), uzyskując dzięki temu niższą cenę za towar/usługę o wartość podatku VAT (16%).

Informacje

Ambasada RP, 16 Soutine St., Tel Aviv
tel. +972/ 03 7253111
www.telavivpl.org

Ambasada Izraela w Warszawie
ul. Krzywickiego 24, Warszawa
tel. +48/ 22 5970500
www.israel.pl

Internet

Źródło: Podróże Moniki Nowik po (k)raju na ziemi