Ogrody Bahajów

Ogrody Bahajów

637
0
PODZIEL SIĘ

Monika Nowik

Na zboczach góry Karmel w Hajfie dominuje kompleks świątynny bahajów. W jego skład wchodzą m.in. najdłuższe na świecie pochyłe ogrody, sanktuarium Baha Allacha oraz okazały Powszechny Dom Sprawiedliwości, pełnący rolę światowej siedziby bahajów.
Bahaizm rozwinął się na gruncie babizmu, muzułmańskiego ruchu mistycznego stworzonego w Persji przez Sajjida Alego Mohammeda, który w 1844 roku nazwał się Babem, czyli Bramą (do poznania), a sześć lat później został przez władze perskie skazany na śmierć jako bluźnierca. Dzieło Baba podjął jego uczeń, Mirza Husajn Ali, który przybrał imię Baha Allah („Blask Boga”) i w 1868 r., z grupką swych zwolenników uciekł przed prześladowaniami do Palestyny, należącej wówczas do imperium osmańskiego.

Sanktuarium Baha Allaha, przykryte złotą kopułą, wznosi się dokładnie pośrodku ogrodów. Ukończone w 1953 r., kryje grobowiec założyciela wyznania, który zmarł w 1892 r. w Akko. Następca Mirzy Husajna Alego, Abbas Effendi, w 1909 r. przeniósł jego szczątki do Haify, gdzie na stokach góry Karmel powstała światowa siedziba bahajów.

Bahaizm jest religią uniwersalistyczną, która głosi m.in. braterstwo wszystkich ludzi, propaguje pokój, przyjaźń i wzajemne poszanowanie. Nie ma w niej żadnych sakramentów ani kapłanów. Zdaniem bahajów, Bóg co jakiś czas przekazuje ludziom swe nauki przez proroków, którzy wpływają na historię świata. prorokami byli: Abraham, Mojżesz, Chrystus, Mahomet, Kriszna, Budda, a także sam Bab.

Liczbę wyznawców bahaizmu na całym świecie ocenia się na mniej więcej 5 milionów, z czego aż 2 miliony żyją w Indiach; sporą społeczność tworzą też w Iranie, gdzie są prześladowani, oraz w Stanach Zjednoczonych. W Izraelu jest ich niewielu, ale w ich duchowym i administracyjnym centrum na górze Karmel pracuje ok. 700 ochotników z zagranicy. Bahajowie nie prowadzą w Izraelu działalności misyjnej w żadnej formie.

Niezwykłe ogrody bahajów, zajmujące znaczną część północno-zachodnich zboczy góry Karmel, ukończono dopiero w 2001 roku. Poszczególne tarasy wyraźnie nawiązują do klasycznej europejskiej sztuki ogrodowej, z takimi charakterystycznymi elementami, jak kamienne balustrady, fontanny czy rzeźbione orły umieszczone pośród ozdobnych drzew, krzewów, klombów i starannie przystrzyżonych, oszałamiająco zielonych trawników. Do środka wchodzi się przez okazałe czarne bramy z kutego żelaza. O urodzie tego miejsca w dużej mierze decyduje też fenomenalny widok na Zatokę Hajfy i na Morze Śródziemne, ciągnące się po horyzont.

Wstęp do sanktuarum Baha Allaha oraz do ogrodów jest wolny od opłat. Jedynie, gdy chcemy być oprowadzeni z przewodnikiem, należy się wcześniej umówić, lub odczekać kolejkę, która specjalnie w tym celu gromadzi się do połudna u jednej z bocznych bram.

Wejścia do ogrodów są cztery: jedno u dołu, na terenie kolonii niemieckiej i naprzeciwko ośrodka Beit ha-Gefen, drugie w połowie, przy Zionism Avenue, koło Sanktuarium, a dwa u góry, przy Yefe Nof.

Link:

Bahaizm w Polsce: www.bahai.org.pl

Źródło: Ogrody Bahajów