10 najlepszych muzeów w Tel Awiwie

10 najlepszych muzeów w Tel Awiwie

654
0
PODZIEL SIĘ

Design Museum Holon

Izraelczycy powiadają, że u nich jest więcej muzeów niż gdziekolwiek indziej na świecie.

To poniekąd prawda. W samym Tel Awiwie jest ich tak wiele, iż trudno dokonać wyboru, które z nich odwiedzić – od dużych krajowych instytucji, takich jak Tel Aviv Museum of Art i Muzeum Diaspory Beit Hatfutsot, po mniejsze, bardziej specjalistyczne muzea, takie jak: Muzeum Historii Tel Awiw-Jafa , Muzeum Bauhausu i Reuven Rubin Museum.

Istnieje również wiele wspaniałych muzeów w miastach, położonych w pobliżu Tel Avivu: Design Museum w mieście Holon na południu, czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Herzliya, na północ od Tel Awiwu.

Oto dziesięć najlepszych muzeów – od światowej sławy instytucji, takiej jak Tel Aviv Museum of Art i Holon Design Museum po mniejsze, bardziej niszowe muzea.

01Tel Aviv Museum of Art

Tel Aviv Museum of Art jest bez wątpienia jednym z największych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Dzięki ogromnemu nowootwartemu skrzydłu, budynek muzeum posiada ogromny zbiór prac wiodących międzynarodowych oraz izraelskich artystów.

02Beit Hatfutsot: Muzeum Diaspory

Beit Hatfutsot to Muzeum Diaspory Żydowskiej. Fascynujące muzeum mieści się na terenie kampusu Uniwersytetu Tel Awiw w Ramat Aviv, w północnej części miasta. Muzeum prezentuje kronikę tysięcy lat życia żydowskiego w diasporze. Muzeum jest warte odwiedzenia, szczegolnie jeśli jesteś zainteresowany historią Żydów.

03Muzeum Ziemi Izraela

Również w Ramat Aviv, w niewielkiej odległości od Beit Hatfutsot znajduje się Muzeum Ziemi Izraela. Jest to przede wszystkim muzeum archeologiczne. Składa się z kilku pawilonów ustawionych w pięknym miejscu z widokiem na panoramę centrum miasta Tel Aviv. Ekspozycje koncentrują się na różnych aspektach historii.

04Design Museum Holon

Międzynarodowym uznaniem cieszy się projekt Holon Muzeum. Sam budynek, który stanowi swego rodzaju dzieło sztuki – zaprojektowany przez czołowego izraelskiego architekta, Rona Arada – jest centralnym punktem Holonu, miasta leżącego na południe od Tel Awiwu.

05Bauhaus Muzeum

Bauhaus Muzeum to butikowa galeria-muzeum przy Bialik Street, prezentująca historię i rozwój stylu architektonicznego Bauhaus w Tel Awiwie, stylu uznanego przez UNESCO. Muzeum jest otwarte jedynie dwa dni w tygodniu: środa (11 am – 5 pm) i piątek (10 am – 2 pm) i oferuje interesujący wgląd w wspaniałą architekturę Bauhausu w Tel Awiwie.

06Reuven Rubin Museum

Również na Bialik Street – w starym domu – mieści się Reuven Rubin Museum, Prezentuje ono dzieła najbardziej wpływowych twórców Izraela.

07Bialik Museum

Tuż obok Rubin Museum znajduje się Bialik Muzeum – dom pierwszego z wielkich współczesnych hebrajskich poetów, Haima Nachmana Bialika. Atmosfera i wyposażenie muzeum dają także dobry wgląd w życie imigrantów europejskich w Tel Awiwie w 1920 roku.

08Muzeum Historii Tel Awiw-Jafa

Muzeum Historii Tel Awiw-Jafa znajduje się w przebudowanej dawnej Town Hall w Tel Awiwie. Muzeum zostało otwarte kilka lat temu i oferuje ciekawe prezentacje multimedialne, które przedstawiają fascynującą historię miasta – od jego utworzenia zaledwie 100 lat temu, do czasów współczesnych.

09Azrieli Obserwatorium

Azrieli Observatory mieści się na najwyższym piętrze Azrieli Circular Tower. To najwyższy budynek w Tel Awiwie i najwyższe obserwatorium na Bliskim Wschodzie. Stąd rozciągają się fantastyczne widoki na Tel Awiw i prawie 50 km wybrzeża na północ i południe. W obserwatorium znajduje się restauracja.

10Muzeum Sztuki Współczesnej Herzliya

Muzeum Sztuki współczesnej dzieli się na kilka mniejszych galerii, usadowionych na północ miasta Herzliya.

Inne:

Liczba małych galerii sztuki współczesnej, takich jak Galeria Sztuki Współczesnej Heder, Raw Galeria Sztuki, Dvir Gallery, Galeria Noga, czy będąca uznana za najlepszą w Izraelu przez New York Times, Sommer Contemporary Art. Jest też Ilana Goor Muzeum w Jaffie,które jest domem artysty i galerią zarazem.

 Na fotografii (u góry): Wspaniała architektura Design Museum Holon. Poniżej: The Azrieli Complex (from the circular tower you get the amazing panorama)

Azrieli Complex, Tel Aviv

Źródło: 10 najlepszych muzeów w Tel Awiwie