Stare Miasto w Jerozolimie jest jednym z najbardziej tętniących życiem miejsc na Ziemi! W samym sercu religii: żydowskiej, islamskiej i chrześcijańskiej. Tego zamkniętego murem obszaru w centrum Jerozolimy nie można przeoczyć.
Na Starym Mieście znajduje się Ściana Płaczu (po hebrajsku Kotel). Według tradycji, jest to ostatnia pozostałość po żydowskiej świątyni. Dziś jest to najświętsze miejsce na świecie dla Żydów.
Nad Western Wall znajduje się Kopuła na Skale – ważna dla muzułmanów budowla jako miejsce, gdzie prorok Mahomet podobno wzniósł się do niebios.
Stare Miasto w Jerozolimie jest podzielone na cztery kwartały: dzielnicę żydowską, ormiańską, chrześcijańską i muzułmańską. Przez mury miasta do wewnątrz prowadzi siedem bram, z których najbardziej ruchliwą dla turystów jest Jaffa Gate, obok której znajduje się Tower of David Museum (Twierdza Dawida). Muzeum opowiada historię Jerozolimy. Każda dzielnica ma swój niepowtarzalny klimat.
■ W dzielnicy żydowskiej, na przykład, w wąskich uliczkach znajdują się domy ultra-ortodoksyjnych rodzin żydowskich (Haredi) oraz jesziwy (szkoły dla studiowania Tory). Spacerując po żydowskiej dzielnicy można obserwować codzienne życie jej mieszkańców, czy też ludzi, którzy podążają do najważniejszego miejsca kultu – Ściany Zachodniej. Domy w dzielnicy żydowskiej Starego Miasta są bardzo schludne i zadbane. Nie bez powodu ceny nieruchomości w tym miejscu osiągają wielkości spektakularne.
Dzielnica żydowska w wąskich uliczkach otwiera się placem przy samej Ścianie. Pod Ścianę podejść może każdy, tyle że kobiety i mężczyźni mają oddzielne ku temu wydzielone obszary. Mężczyźni powinni mieć nakrycie głowy, a kobiety skromne ubranie. Jest zwyczajem, aby umieszczać małe modlitwy na kawałku papieru w szczelinę w ścianie. O dziwo, ogromna Ściana Zachodnia stanowi jedynie niewielki procent tej elewacji.Tunele dostępne pod placem pozwalają odwiedzającym dotrzeć do niewidocznej powierzchni muru. W dzielnicy muzułmańskiej jest też kawałek tego samego muru znany jako Mała Ściana Płaczu. Okazuje się, że jest on bardziej święty niż kultowa części ściany, ponieważ znajduje się bliżej „Świętego Świętych” – najświętszej części świątyni.
■ Dzielnica muzułmańska – w przeciwieństwie do dzielnicy żydowskiej – jest ogromna. Jej ulice są zatłoczone, pełne straganiarzy, sprzedających wszystkie rodzaje produktów. Tutaj z powodzeniem możesz praktykować swoje umiejętności targowania się. Podobnie jak w dzielnicy żydowskiej, i tutaj dzieci grają na ulicy, a mężczyźni (czego raczej w dzielnicy żydowskiej nie doświadczysz) siedzą w kawiarenkach paląc nargilę (wdychając narkotyk).
Kopuła na Skale znajduje się powyżej placu przy Ścianie Świątynnej. Nie-muzułmanie nie mają wstępu do samego budynku, a turyści mogą zwiedzać zaledwie okolice budowli i wejść (za opłatą) do pobliskiego Meczetu Al-Aksa. Na Wzgórzu chłopak nie może trzymać swojej dziewczyny, z którą przybył do Izraela jako turysta, za rękę!
■ Przejście do chrześcijańskiej dzielnicy Starego Miasta w Jerozolimie daje jeszcze inną zmianę. Kwartał ten zawiera około 40 miejsc świętych dla chrześcijan. Na ulicach widać kapłanów i pielgrzymów z całego świata. Tę dzielnicę wybudowano wokół kościoła Grobu Świętego, gdzie podobno pogrzebano Jezusa. Kościół Grobu jest podzielony na wiele części kontrolowanych przez różne sekty chrześcijańskie. Powoduje to częste spory o utrzymanie budowli (a nawet bójki), której pewne fragmenty są w złym stanie.
■ Najmniejszym kwartałem Starego Miasta jest Dzielnica Ormiańska. Obszar ten jest domem dla około 2500 Ormian, starożytnej społeczności, która zamieszkuje ten obszar od ponad 2000 lat.