Jerozolima, położona na Wyżynie Judejskiej, jest stolicą Izraela, siedzibą władz oraz historycznym, duchowym i narodowym centrum żydowskiego życia od czasu, gdy około 3 tys. lat temu król Dawid uczynił ją swoją siedzibą. Uświęcona w religii i tradycji, poprzez święte miejsca i obiekty sakralne, jest czczona przez Żydów, chrześcijan i muzułmanów na całym świecie.
Do 1860 roku Jerozolima była w całości otoczona murami i składała się z czterech dzielnic: żydowskiej, muzułmańskiej, ormiańskiej i chrześcijańskiej. Od tego roku Żydzi, którzy stanowili już wówczas większość mieszkańców, zaczęli budować osiedla poza murami, tworząc zręby współczesnego miasta.
Podczas trzydziestu lat brytyjskich rządów mandatowych (1918-1948) miasto przeszło ewolucję od zapomnianej mieściny na peryferiach Imperium Osmańskiego (1517-1917) do kwitnącej metropolii z nowymi dzielnicami, odzwierciedlającymi specyfikę mieszkających tam grup.
Arabski atak na nowo powstałe państwo Izrael spowodował w 1949 roku podział Jerozolimy na część izraelską i jordańską. Przez następnych dziewiętnaście lat obie strefy oddzielone były od siebie betonowymi murami i drutem kolczastym. Miasto zjednoczono ponownie w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku.
Jerozolima to obecnie największe miasto Izraela, liczy ponad 760 000 mieszkańców. Starożytna i nowoczesna, jest niezwykle różnorodna: mieszkańcy stanowią mieszankę kultur, narodowości, stylów życia. To miasto, które dba o swoją historię i jednocześnie tworzy przyszłość. O jego trwałości i żywotności świadczą pieczołowicie odrestaurowane zabytki, starannie rozplanowane tereny zielone, nowoczesne dzielnice handlowe, parki przemysłowe i rozrastające się przedmieścia.
Przejrzyj również kolekcję artykułów o Jerozolimie oraz oddzielny portal poświęcony Złotemu Miastu
Na fotografii: Widok na Ścianę Płaczu i Wzgórze Świątynne