Panorama Tel Awiwu

Panorama Tel Awiwu

340
0
PODZIEL SIĘ

Panorama Tel Awiwu

Pięknie położony nad Morzem Śródziemnym Tel Awiw-Jafo składa się ze z dwóch części: starego miasta Jaffo (Jafa), zamieszkanego przez dużą społeczność arabską i właściwego miasta Tel Awiw zamieszkanego głównie przez Żydów.

Starożytne Jafo sięga swymi początkami XVIII wieku p.n.e. Tel Awiw, który z miarę rozwoju wchłonął Jafę, powstał dopiero na początku XX wieku.

Jafo było głównym portem starożytnego Izraela. To tu wyładowywano cedry libańskie na budowę świątyni Salomona a biblijny Jonasz wsiadł na statek, który powiódł go w mistyczną podróż. Jest to najstarszy, działający do dzisiaj port. Za czasów rzymskich Jafo straciło na pewien czas znaczenie na rzecz portu w Cezarei. W okresie wojen krzyżowych miasto zapisało się w dziejach jako miejsce szczególnie zaciętych walk. Od roku 1267 znalazło się w rękach muzułmańskich Mameluków.

Panorama Tel Awiwu

Na przełomie XIX i XX wieku mniejszość żydowska z miasta zapragnęła zbudować swoja dzielnice. Wybrano na ten cel tereny na północ od Jafo. Według zamierzeń miało to być miasto-ogród dla 25 tys. mieszkańców, wzorowane na modelu angielskim. Nazwano je symbolicznie Tel Awiw, czyli Wzgórze Wiosny.

Wzmożona imigracja Żydów do Izraela w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej sprawiła, ze miasto zaczęło się rozwijać w sposób niekontrolowany, daleko wykraczając poza pierwotne zamierzenia. Działo się to po części za sprawa portu, który zbudowano w Tel Awiwie po 1936 r. by uniezależnić się od arabskiej Jafy. Dzięki niemu Tel Aviv stał się głównym ośrodkiem handlowym kraju. W 1948 r., po wycofaniu się Brytyjczyków, oddziały żydowskie zajęły Jafo.

Intensywny rozwój Tel Avivu nastąpił w latach 60-tych XX wieku, w okresie boomu gospodarczego. Zbudowano wówczas większą cześć nowoczesnej zabudowy miasta. Tel Awiw stał się wtedy swego rodzaju poligonem architektonicznym, gdzie słynny styl Bauhaus spotyka się z budownictwem neoklasycystycznym i stylem Le Corbusiera. O roli miasta zadecydowało także niezmiernie atrakcyjne położenie geograficzne w samym centrum Izraela. Na lotnisko Ben Gurion przylatują samoloty ze wszystkich stron świata. Niecała godzina jazdy dzieli je od Jerozolimy, a dwie od Galilei i Jeziora Genezaret. Obecnie Tel Awiw po połączeniu z Jafo jest centrum wielkiej aglomeracji miejskiej.

Dzisiejsza metropolia Tel Awiw-Jafo nazywana jest „miastem, które nigdy nie śpi”. Oferuje przybyszom niezliczone rozrywki – teatry, sale koncertowe, galerie sztuki, nocne kluby i słynne dyskoteki. Unikalne połączenie starożytnych zabytków Jafo (w 2003 Tel Awiw-Jafo ogłoszono Światowym Dziedzictwem Kulturalnym UNESCO) i złocistych plaż, promenad, bogatej oferty hotelowej i doskonałej, słonecznej pogody przez ponad 300 dni w roku sprawia, że Tel Awiw-Jafo jest miejscem, które z roku na rok coraz chętniej odwiedzają turyści.

Panorama Tel Awiwu

Źródło: Panorama Tel Awiwu