Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion

Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion

549
0
PODZIEL SIĘ

Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion

Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion to największy port lotniczy Izraela. Jest to również główny port lotniczy linii lotniczej El Al. Do 1975 roku nosił nazwę Lod Airport, jako, że znajduje się obok miasta Lod, w odległości 15 km na południowy wschód od Tel Awiwu i około 50 km od Jerozolimy. Lotnisko obecnie nazwane zostało na cześć pierwszego premiera Izraela, Dawida Ben Guriona. W 2007 roku zostało dostosowane również do obsługi samolotów typu A380

Port lotniczy jest zarządzany przez powstałą w 1977 państwową korporację Israel Airports Authority, która zarządza wszystkimi publicznymi lotniskami i przejściami granicznymi w Izraelu.

W 2006 roku lotnisko obsłużyło około 8,8 miliona pasażerów w ruchu międzynarodowym i 410 tysięcy w ruchu krajowym.

Miasto Tel Awiw-Jafo jest także obsługiwane przez krajowy port lotniczy Tel Awiw-Sde Dov (LLSD/SDV, 700 tysięcy pasażerów w ruchu krajowym, loty na Cypr, prywatne loty międzynarodowe). Q roku 2007 zapowiedziano jego likwidację w celu zabudowy tego nadmorskiego terenu luksusowymi mieszkaniami. Port lotniczy Sde Dov funkcjonuje także jako lotnisko wojskowe.

Wszystkie loty krajowe na lotnisku Ben Guriona są obsługiwane w Terminalu 1, a wszystkie międzynarodowe w Terminalu 3. Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion jest jednym z najściślej kontrolowanych lotnisk w świecie.

Terminal 3 posiada na swoim dolnym poziomie stację kolejową Ben Gurion Airport. Pociągi z Ben-Gurion Airport jadą do Nahariji, Hajfy, Tel Awiwu i Modi’in.

Przy porcie lotniczym są dwa węzły drogowe na autostradzie nr 1 (Tel Awiw – Jerozolima). Na wschód od lotniska przebiega droga ekspresowa nr 40 (Kfar Saba – Qetura) i droga ekspresowa nr 46 (Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion- Tirat Jehuda).

Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion

Źródło: Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion