Centralny dworzec kolejowy w Tel Awiwie

Centralny dworzec kolejowy w Tel Awiwie

714
0
PODZIEL SIĘ

Tel-Aviv Central Savidor

Tel Awiw Merkaz (תל אביב מרכז; ang. Tel Aviv Central Savidor) – największy i najważniejszy dworzec kolejowy w Tel Awiwie. Znajduje się w osiedlu Tzafon Chadasz, przy autostradzie Ayalon, u zbiegu Al. Parashat Drachim, oraz ulic Menachem Begina i Ya’akov Dori.

Dworzec został nazwany na cześć Menachema Savidora, który w latach 50. XX wieku był prezesem izraelskiego przedsiębiorstwa państwowego transportu publicznego Israel Railways. Później został wybrany do Knesetu i służył jako przewodniczący parlamentu.

Dworzec kolejowy został otworzony w dniu 3 listopada 1954 roku, wraz z uruchomieniem linii kolejowej biegnącej wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Dworzec pełnił wówczas funkcję ostatniej południowej stacji na tej linii. Perony w owym czasie znajdowały się na północ od budynku dworca kolejowego.

W dniu 3 maja 1988 roku dworzec został uruchomiony w nowej, współczesnej postaci. Perony przeniesiono do specjalnego kanału wybudowanego pośrodku autostrady Ayalon. W latach 2004-2005 przeprowadzono kolejne prace modernizacyjne, przebudowując między innymi budynek dworca.

Tel-Aviv Central Savidor

Dziś Centralny dworzec kolejowy Tel Awiwu jest obsługiwany przez Israel Railways i stanowi centralny punkt dla izraelskich linii kolejowych. Ze względu na fakt, że prawie wszystkie linie kolejowe przechodzą przez tę stację, bardzo często służy ona jako miejsce przesiadek. W sierpniu 2009 każdego dnia korzystało z niej 37 800 pasażerów.

Stacja posiada trzy perony i sześć torów. Perony obsługują pociągi poruszające się w obu kierunkach. Stacja jest dostępna z obydwóch stron autostrady Ayalon. Wyjście w kierunku zachodnim odbywa się poprzez kładkę napowietrzną do starego budynku dworca, a następnie do Tel Awiwu. Wyjście w kierunku wschodnim odbywa się poprzez napowietrzną kładkę do miasta Ramat Gan. Z napowietrznego pomostu mogą korzystać także osoby, które nie chcą skorzystać z pociągu.

Tel-Aviv Central Savidor

Dworzec jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Tuż przy dworcu kolejowym znajduje się główny dworzec autobusowy Tel Awiwu, Terminal 2000.

Pociągi z dworca kolejowego Tel Awiwu Merkaz odjeżdżają do Jerozolimy, Bet Shemesh, Lod, Bnei Brak, Petah Tikwa, Rosh HaAyin, Kfar Saby, Naharijji, Hajfy, Riszon Le-Cijon, Binyamina-Giv’at Ada, Natanii, Rehovot, Aszkelonu i Beer Szewy.

Należy zdecydowanie zaznaczyć, iż izraelskie pociągi pasażerskie nie mają problemów z czystością, a podział na klasy: 1 i 2 tam nie istnieje.

Tel-Aviv Central Savidor Tel-Aviv Central Savidor Tel-Aviv Central Savidor Tel-Aviv Central Savidor

Źródło: Centralny Dworzec Kolejowy w Tel Awiwie