Galilea – Dolna, Górna i Zachodnia

Galilea – Dolna, Górna i Zachodnia

460
0
PODZIEL SIĘ
Jezioro w Dolinie Hula

Galileą nazywamy obszar na północy Izraela – w sumie jedną trzecią całego kraju.

Galilea podzielona jest na trzy obszary: Dolną Galileę, Górną Galileę, i Zachodnią Galileę. Krajobraz Galilei jest pagórkowaty z płaskimi, żyznymi równinami (w niemal toskańskim stylu). To tutaj znajdują się: słynne Jezioro Galilejskie i rzeka Jordan. Jest też wiele rolniczych osad i kibuców, które egzystują obok starożytnych ruin i urzekających wzgórz i dolin, wymienianych w historii (także w Biblii) jako miejsca słynnych bitew i wydarzeń.

Dolna Galilea jest najmniej górzysta. Rozciąga się od Jezreel Valley (Dolina Armageddon) i wschodnich zboczy Góry Karmel do Morza Galilejskiego. Zawiera niezwykłe w kształcie formy: GóręTavor i Górę Gilboa – a także ruiny Megiddo, miasto Nazaret (największe miasto arabskie w Izraelu i rodzinne miasto Jezusa). Obszar słynie z dość urozmaiconego i kolorowego krajobrazu.

■ Dalej na północ mamy Galileę Górną, która jest bardziej odległa, bardziej inspirująca, a często nawet bardziej zapierające dech w piersiach dla turysty. Popularnymi miejscami urlopowych wycieczek dla Izraelczyków są tu takie osobliwe miasteczka, jak: Rosh Pina, czy ważne religijne miasto Safed. Aktywnego wypoczynku można zaznać na przykład w ramach: spływów kajakowych na rzece Jordan, penetracji jaskiń, canyoningu (wspinaczki), wycieczek jeepem, czy rowerem. Znajdująca się tutaj Dolina Hula jest jednym z najlepszych na świecie miejsc do obserwacji ptaków, podczas gdy w obszarze wzgórz tego regionu znajdują się liczne hotele, pensjonaty i, uzdrowiska.

Jezioro, zwane Morzem Galilejskim jest najniżej położonym słodkowodnym jeziorem na świecie. Przy jego brzegach odkryto osady sprzed wielu tysięcy lat. Nad Jeziorem Galilejskim usadowiła się także jedna z pionierskich i najstarszych wspólnot kibucowych, która odegrała ważną rolę w formowaniu się państwa Izrael. Na jeziorze można żeglować na różne sposoby oraz łowić ryby.

■ Przemieszczając się z powrotem w kierunku wybrzeża Morza Śródziemnego docieramy do Zachodniej Galilei. Jest to północno-zachodni region Izraela – na północ od Hajfy. Obszar obejmuje starożytny port krzyżowców Akko, groty w Rosh Hanikra i wiele pięknych krajobrazów oraz urocze plaże i wielkich rekolekcji.

Są też Wzgórza Golan, nie przynależne do obszaru Galilei – nieco na wschód od Morza Galilejskiego. Na Golanie znajduje się najwyższa góra Izraela, Hermon, gdzie w zimie można jeździć na nartach. Warto też odwiedzić niesamowity park natury i ruiny żydowskiej twierdzy i miasta Gamla.

 Na fotografii u góry: Jezioro w Dolinie Hula w Górnej Galilei. Zdjęcie: Or Hiltch

 Na fotografii poniżej: Rosh Ha-Nikra w Zachodniej Galilei. Zdjęcie: Jamie Lynn Ross

Rosh Ha-Nikra

Źródło: Galilea – Dolna, Górna i Zachodnia