Zichron Yaakov

Zichron Yaakov

556
0
PODZIEL SIĘ

Zichron Yaakov

Zichron Jaakow to jedna z pierwszych „nowoczesnych” osad w Ziemi Izraela. Miasto zostało założone w 1882 roku przez około 100 żydowskich pionierów, którzy przybyli do biblijnej ojczyzny z Rumunii.

Jednakże kamienista gleba Góry Karmel, na której miasto zostało zbudowane okazały się bardzo trudne do zagospodarowania, a w połączeniu z ogniskiem malarii, wielu z owych pionierów zmarło w ciągu pierwszego roku.

To mógł być koniec Zichron Jaakow, zanim osada została na dobre usadowiona, jednak w kolejnym roku, łut szczęścia osadnikom przyniósł francuski filantrop żydowskiego pochodzenia i wytwórca wina, Baron Edmond James de Rothschild, który przybył do Zichron z wizytą. Podczas zwiedzania osady, odkrył, że stoki Karmelu oferują doskonałe właściwości pod uprawę winorośli. Rothschild zainwestował w budowę winiarni, ustanawiając Zichron miastem wina. Nazwał osadę ku pamięci swego ojca Jakuba (Jaakow w języku hebrajskim – Zichron oznacza pamięć), a założona przez niego winnica jest po dziś dzieńl jedną z wiodących w Izraelu (Carmel Winery).

Zichron Jaakow to małe, spokojne miasteczko, z zapierającymi dech w piersiach widokami na wybrzeże Morza Śródziemnego. Główna ulica Zichron, znana pod nazwą Midrahov, jest obecnie deptakiem dla pieszych, wyłożonym po obu stronach kawiarniami i butikami sklepów artystycznych także w podwórzach. Wiele domów tutaj ma wielką wartość historyczną. U wejścia do wielu z nich przymocowano tablice, które opowiadają historię budynków. Na końcu deptaka znajduje się Muzeum Aliji, które opowiada fascynującą historię europejskich pionierów, którzy założyli to miasto ponad sto lat temu.

Oryginalna winnica Zichron Jaakow, Carmel Winery posiada w mieście Visitors Center otwarte dla publiczności. Także w pobliżu miasta znajdują się słynne winnice Tishbi i Binyamina, które również posiadają centra dla turystów. Produkcja wina to obecnie poważny sektor przemysłowy Izraela. Organizowane są specjalne wycieczki śladami izraelskich winnic. Jest to bardzo ciekawy i nietypowy sposób zwiedzania kraju.

Na obrzeżach Zichron Jaakow położony jest Ramat HaNadi, będący rozległym ogrodem poświęconym baronowi Edmundowi de Rothschildowi. Ten wspaniały ogród jest jednym z najładniejszych w Izraelu. Wstęp do ogrodu – co jest charakterystyczne dla rodziny Rothschildów – jest bezpłatny.

Źródło: Zichron Yaakov