Ramat Hanadiv

Ramat Hanadiv

703
0
PODZIEL SIĘ

Ramat Hanadiv

Ramat Hanadiv to unikalne miejsce położone na południe od Zichron Yaakov na południowych zboczach góry Karmel. Jest pomnikiem dla Barona Edmonda de Rothschild, którego działalność miała duże znaczenie w tworzeniu się społeczności żydowskiej na Ziemi Izraela na początku XX wieku.

Centralnym punktem Ramat Hanadiv są pięknie utrzymane ogrody, z których rozpościerają się niesamowite widoki i w których znaleźć można wiele cichych i spokojnych zakątków.

Ramat Hanadiv posiada również centrum turystyczne dla odwiedzających, które opowiada historię tego miejsca. Jako ciekawostkę dodać można, iż budynek Centrum jest pierwszym w historii Izraela budynkiem, który otrzymał certyfikat ekologiczny.

Ramat Hanadiv

Piękne ogrody w Ramat Hanadiv

„Ogrody Pamięci”, nazywane z angielska Ramat Hanadiv Memorial Gardens, zajmują ponad 17 hektarów pięknego krajobrazu na południowym krańcu Góry Karmel. Po środku ogrodu stoi krypta wyżej wspomnianych filantropów: barona i jego żony.

Sami Rotshildowie mieli ogromny wpływ na rozwój wielu kwitnących obecnie społeczności w Ziemi Izraela – w tym Zichron Jaakow (na północ od Ramat Hanadiv), Binyamina (na południe), i dalej, Rosz Pina w Galilei, czy Rishon LeZion, będące teraz piątym co do wielkości miastem w Izraelu.

Ramat Hanadiv

Piękne ogrody w Ramat Hanadiv są wyraźnie zróżnicowane – od naturalnych trawników po ogrody różane. Zostały zaprojektowane tak, aby pomiędzy drzewami można było dostrzec przebłyski niezwykłego krajobrazu równiny Wybrzeża Morza Śródziemnego.

Ramat Hanadiv Nature Park

Poza formalnym Memorial Gardens (Ogrodem Pamięci barona Rotshilda), miejsce to zarezerwowane jest również dla parku krajobrazowego z rezerwatem przyrody – ma na celu zachowanie autentycznego krajobrazu, flory i fauny góry Karmel, oraz zapewnienie turystom duży wybór szlaków turystycznych.

W rezerwacie przyrody Ramat Hanadiv istnieją trzy główne szlaki turystyczne: wiosenny – to 90 minut lekkiej wędrówki dookoła parku (szlak dostępny dla wszystkich grup wiekowych), szlak Manor – umiarkowany w trudności 4- lub 5-godzinna wycieczka, oraz szlak Vulture – 2 do 2,5 godziny umiarkowanie trudnego szlaku pieszego.

Informacje na temat wszystkich tras, a także dalsze informacje dostępne są na miejscu w centrum informacji w Ramat Hanadiv.

Godziny otwarcia Centrum:

Niedziela-czwartek: 8am-4pm
Piątek: 8am-godzina czternasta
Sobota: 8am-4pm (krypta Rotshildów jest wtedy zamknięta)

Ostatni wstęp na 15 minut przed zamknięciem.

Ceny biletów wstępu: Wejście do Ramat Hanadiv jest bezpłatne

Jak dojechać?

Z drogi nr 4 należy skręcić w prawo na skrzyżowaniu Binyamina w drogę 653. Po 1 km docieramy do ronda i skręcamy w lewo, by po następnych 300 metrów, na następnym rondzie skręcić w prawo. Przejeżdżamy pod mostem kolejowym i na kolejnym rondzie skręcamy w lewo w kierunku Zikhron Ya’aqov (droga 652), a po około 3,5 km skręcamy ponownie w lewo do Ramat Hanadiv.

Najbliższa stacja kolejowa znajduje Binyamina, skąd najprościej wziąć taksówkę. Są też autobusy, odjeżdżające z dworca, jednak potem trzeba będzie przebyć pieszo trasę około 30 minut spacerem od przystanku autobusowego do centrum rezerwatu.

Źródło: Ramat Hanadiv