Kibuc: לוחמי הגטאות

Kibuc: לוחמי הגטאות

487
0
PODZIEL SIĘ

Kibuc Lohamey-ha'getaot

Imponujący akwedukt wita odwiedzających przy wejściu do kibucu Lokhamei ha-Geta’ot, położonego w zachodniej Galilei pomiędzy Acre (Ako) i Nahariya.

Kibuc został założony w 1949 roku przez ocalałych z Holocaustu z Polski i Litwy. Tutaj znaleźli swoje miejsce bojownicy z powstania w getcie warszawskim i wileńskim, byli żydowscy partyzanci i więźniowie, którzy uszli z życiem z rąk nazistów. Swój nowy dom poświęcili pamięci żydowskich bojowników: w gettach, lasach, partyznatce i regularnych wojskach koalicji antyhitlerowskiej.

Ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kibucu oznaczała także początek istnienia muzeum dokumentującego Holokaust.

W kibucu jest ośrodek kultury, boisko do piłki nożnej, korty tenisowe oraz basen pływacki.

Pobliski akwedukt, choć wybudowany w stylu rzymskim – został zbudowany w okresie osmańskim, w 1815 roku. Stanowi on najważniejszy projekt inżynierski podjęty przez Turków podczas ich panowania nad tym terytorium. Akwedukt dostarcza wodę ze źródeł Kabri na północy do stolicy regionu, Acre (Akko) na południu. Ten piękny akwedukt wykonano z kamiennymi łukami, w niektórych miejscach opiera się na filarach 10-metrowej wysokości. W pobliżu wodociągu znajduje się amfiteatr, gdzie odbywają się uroczystości upamiętniające Dni Pamięci o Holokauście.

Obok amfiteatru jest centrum badań i dwa muzea. Pierwsze: Muzeum Holokaustu i Oporu, nazwany imieniem Icchaka Katzenelsona, poety i założyciela muzeum, zamordowanego 1 maja 1944 w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Muzeum służy jako świadectwo historii ocalałych i jest wyrazem „zmartwychwstania” Żydów w swojej ziemi. Drugie: Yad Layeled Children’s Museum upamiętnia półtora miliona żydowskich dzieci zamordowanych w czasie Holokaustu. Mieści ono historie i świadectwa dzieci oraz wystawę dotyczącą dr Janusza Korczaka, lekarza, pisarza i pedagoga, który poświęcił swoje życie dla dzieci.

W swoich wczesnych latach, gospodarka kibucu oparta była na różnych gałęziach rolnictwa. Dziś stoi w nim fabryka Tivol, produkująca wegetariańskie produkty zastępcze dla potraw mięsnych, która jest ostoją ekonomiczną kibucu. W pobliżu fabryki znajdziemy Bajit ve-Kayit. Jest to pensjonat z pięknymi pokojami i rustykalną restauracją, która serwuje nietuzinkowe i obfite śniadanie dla gości z bliska i daleka.

Oprócz wymienionych atrakcji, jest też galeria wystawowa ukazująca dzieła Mosze Kupfermana, laureata Nagrody Izraela za wybitne osiągnięcia sztuki wizualnej. Inne pobliskie atrakcje to Moshav Regba i ogrody Bahaa w Acre (Ako), a także plaża, gdzie szczególni wiosną i jesienią zaobserwować można stada migrujących.

Wirtualna podróż po Kibucu Lohamej HaGhetaot

Źródło: Kibuc: לוחמי הגטאות