Mount Bental

Mount Bental

693
0
PODZIEL SIĘ

Mount Bental

Góra Bental jest jednym z ulubionych dla turystów szczytów górskich w Izraelu – częściowo ze względu na szeroki panoramiczny widok na Wzgórza Golan i Syrię, lecz także dlatego, iż miejsce to było świadkiem zaciętej bitwy podczas wojny Izraela na Wzgórzach Golan.

Krótki podjazd w górę zapewnia malownicze piękno widoków i edukacyjne spojrzenie w przeszłość – bunkry są otwarte dla zwiedzających.

Mount Bental znaleźć można w centralnej części Wzgórz Golan, w kierunku granicy z Syrią. Góra jest często odwiedzana przez turystów. Na jej szczycie znajduje się kawiarnia – Coffee Anan (jest to gra słów od lidera ONZ i hebrajskiego „Kawa chmur”).

Mount Bental

Stare bunkry wojskowe są otwarte dla publiczności codziennie przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny. Większość z nich zostało całkowicie opróżnione ze sprzętu ale można w nich natknąć się na stare łóżka i inne pozostalości. Zwiedzanie wnętrz nie wymaga pomocy światła latarki. Na ścianie jednego z małych pomieszczeń bunkra można przeczytać opowieść o mającej tu miejsce bitwie. Załączone do opisu mapy pomagają zrozumieć logistykę i geografię bitwy. Za niewielką opłatą można skorzystać z zainstalowanych u wyjściu z bunkra lornetek i przy ich pomocy zobaczyć izraelsko-syryjską granicę i miejsce dawnej bitwy znajdujące się obecnie ponad polami obsianymi zbożem i inną roslinnością.

Mount Bental

Wspomniana bitwa odbyła się podczas wojny Jom Kipur w 1973 roku. Była to jedna z największych bitew pancernych wygrana przez Izraelczyków – o tyle niezwykła, że posiadali oni zaledwie 160 czołgów małej mocy. Syryjczycy zaś zaatakowali znacznie mniejsze siły izraelskie ilością 1500 czołgów i 1000 sztuk artylerii. W bitwie jedynie 7 izraelskich czołgów uległo zniszczeniu. Po stronie syryjskiej było ich 900! Syryjczycy uciekli w popłochu, pozostawiając ziemię dla zwycięscy. Dziś to miejsce upamiętnia krwawą bitwę, a dolina u podnóża, sięgająca aż do Góry Hermon, nazwana została „padołem łez”.

Mount Bental posiada także park rzeźby metalowej, wykonanej przez holenderskiego artystę Joop de Jong. Do swych prac wykorzystał on elementy bitewnego pobojowiska (fragmenty czołgów, dział, pojazdów wojskowych, itp.).

Wstęp na szczyt jest bezpłatny.

Mount Bental

Źródło: Mount Bental