Wypoczynek w Eilacie

Wypoczynek w Eilacie

536
0
PODZIEL SIĘ

Eilat

Trudno dziś uwierzyć, że tak oblegane aktualnie miejsce było niegdyś forsownie zaludniane, że cenne obecnie nieruchomości Ejlatu były budowane i oddawane w użytek za pół darmo – wszystko po to, by mieszkańcy Izraela chcieli się tu osiedlić. W tym celu utworzono nawet specjalną strefę ekonomiczną, którą Ejlat objęty jest do dziś.

Współczesny Ejlat istniał początkowo jako wojskowy posterunek Sił Obronnych Izraela. Bardzo szybko dostrzeżono strategiczne znaczenie tego miejsca i rolę, jaką może odegrać port w Ejlacie dla gospodarki Izraela. Z tego powodu od 1950 zaczęli osiedlać się tutaj pierwsi osadnicy żydowscy, stworzono pierwsze zakłady pracy i wybudowano port morski.

Aktualnie Eilat przez cały rok tętni życiem. Każdego roku w sierpniu w Ejlacie jest organizowany Festiwal Jazzowy (The Red Sea Jazz Festival), który przyciąga największe międzynarodowe gwiazdy muzyki jazz. Koncerty odbywają się nad brzegiem morza. W styczniu odbywa się Festiwal Muzyki Klasycznej, podczas którego występuje wielu międzynarodowych muzyków i dyrygentów. W maju natomiast odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Do Eilatu przyjeżdża wielu turystów z całego świata. Przy wszystkich plażach dostępne są punkty wypożyczające sprzęt do uprawiania wszelkich sportów wodnych: narciarstwa wodnego, windsurfingu, surfingu i innych. Można wykupić parasailing czyli lot spadochronem ciągniętym przez łódkę motorową lub wziąć udział w przejażdżce na tak zwanym bananie, gumowym siedzisku, ciągniętym przez motorówkę, wymyślonym chyba wyłącznie po to, by pasażerów z niego zrzucić.

Nieopodal wybrzeża leży kilka celowo zatopionych wraków – dla nurków i rafy. Są też miejca, gdzie rafa koralowa przybrała formę naturalnych budowli. Ci, którzy nie posiadają licencji nurkowej też mogą to wszystko zobaczyć. Szereg szkół nurkowania oferuje zajęcia snubadivingu, łączącego nurkowanie ze snorkelingiem. Zakłada się piankę, płetwy i maskę, ale oddycha tlenem pompowanym przez tubę, podłączoną do butli znajdującej się na pokładzie łódki. W wakacje Eljat Morze Czerwone dostępne jest więc dla każdego.

Eilat

Źródło: Wypoczynek w Eilacie