Tel Awiw – ekspozycja kolejowa w muzeum Eretz Israel

Tel Awiw – ekspozycja kolejowa w muzeum Eretz Israel

524
0
PODZIEL SIĘ

Muzeum kolejnictwa w Tel Awiwie

Muzeum Eretz Israel (Muzeum Ziemi Izraela) to obszerny kompleks w północnym Tel Awiwie niedaleko rzeki Yarkon i kampusu uniwersyteckiego. Składa się na niego szereg pawilonów wystawowych, stanowisko archeologiczne, planetarium oraz plenerowe wystawy – w tym wystawa techniki kolejowej, niemal zdolna rywalizować z tą z Hajfy.

Koleje w Izraelu nie zawsze były tak dobrze rozwinięte, jak współcześnie. W czasach otomańskich powstało zaledwie parę linii wąskotorowych. Potem Brytyjczycy zbudowali kolej północ-południe na potrzeby przewożenia zaopatrzenia wojennego. Obecnie kolej łączy ze sobą główne miasta kraju: Tel Awiw, Hajfę, Jerozolimę i Beer Szewę, i służy głównie do przewozu towarów eksportowych do portów.

Podobnie jak autobusy, pasażerskie składy kolejowe nie jeżdżą w szabat (od piątku wczesnym przedpołudniem do soboty wieczór).

Muzeum kolejnictwa w Tel Awiwie

W dalekim krańcu muzealnego kompleksu, za planetarium, wykopaliskami, repliką prasy do oliwy i starego młyna wodnego, znaleźć można dwie spalinówki manewrowe, parę wagonów, drezynę i ciekawy wagon motorowy.

Poza pociągami muzeum prezentuje m.in. ciekawe kolekcje antropologiczne, wykopaliska, wystawę numizmatyczną, pocztową, szklaną, no i pieczołowicie odrestaurowany niemalże antyczny wóz strażacki.

Do muzeum dojechać można kilkoma liniami autobusowymi. Warto na jego zwiedzanie zarezerwować sobie cały dzień.

Materiał pochodzi z portalu www.wojny.net
Autor forografii: Michał Poręba

Źródło: Tel Awiw – ekspozycja kolejowa w muzeum Eretz Israel