Twierdza Masada

Twierdza Masada

493
0
PODZIEL SIĘ

Masada

Masada jest ważna nie tylko dlatego, że jest wpisana Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czy z powodu zapierających dech w piersiach widoków, ani dlatego, że ta dawna twierdza zajmuje strategiczne położenie na wysokim płaskowyżu nad Morzem Martwym…

…lecz ze względu na jej znaczenie jako symbol determinacji i heroizmu, które trwają do dziś u wielu izraelskich żołnierzy zaprzysiężonych w tym miejscu.

Twierdza Masada została zbudowana w roku 30 p.n.e. przez króla Heroda, którego architektoniczne wyczyny pozostawiły swój ślad w całym kraju. Na początek wielkiego buntu przeciwko Rzymowi w roku 68 p.n.e., twierdza została zdobyta przez grupę żydowskich fanatyków i stała się ich bastionem. W roku 72 Rzymianie oblegli Masadę i udało im się pokonać strome zbocze twierdzy dzięki zbudowaniu ogromnej rampy ziemnej po jego zachodniej stronie. W roku 73 n.e. 960 żydowskich powstańców i obrońców twierdzy wolało popełnić zbiorowe samobójstwo niż żywymi wpaść w ręce Rzymian. Ich czyny pozostawiły po sobie historię odwagi, bohaterstwa i męczeństwa.

Pozostałości twierdzy Masada są dobrze zachowane i zostały wielkim wysiłkiem częściowo zrekonstruowane, aby oddać hołd dla heroizmu jego dawnych mieszkańców. Najbardziej imponujący na Masadzie jest północny pałac króla Heroda. Opiera się on na trzech skalnych tarasach z widokiem na wąwóz poniżej. W pobliżu pałacu znajduje się duża łaźnia rzymska, z kolorowymi mozaikami i ścianami ozdobionymi malowidłami. Wiele innych budynków, jak luksusowy pałac zachodni, mykwa (rytualna łaźnia żydowska), magazyny, wieże obserwacyjne, i synagoga opowiadają historię Masady, szczególnie patrząc na znalezione tam artefakty, takie jak: pojemniki, zdobione naczynia, zwoje i monety.

Piękne feski i malowidła, które odkryto na ścianach budynków, zostały odrestaurowane przez włoskich ekspertów.

Masada jest bardzo wysoka i można się na nią wspiąć na piechotę krętą „ścieżką węża” lub wjechać kolejką linową. U stóp Masady wybudowano nowoczesne centrum turystyczne, gdzie można obejrzeć film o historii Masady oraz zobaczyć wystawę znalezisk archeologicznych.

Masada jest też obecnie popularnym miejscem koncertów i imprez, które odbywają się tutaj przez cały rok. Szczególnie ekscytujące pokazy światło i dźwięk, prezentowane na tle dramatycznie wyglądającej zachodniej stronie Masady i opowiadające o buntownikach i ich ostatnich dniach na szczycie twierdzy. Pokaz odbywa się w miesiącach letnich, zaś regularne koncerty i inne pokazy przez cały rok.

Zwiedzanie Masady

Droga węża otwierana jest na około godzinę przed wschodem słońca i jest zamknięta w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Muzeum i reszta parku otwarte są w następujących godzinach: kwiecień-wrzesień 8:00-17:00, październik-marzec 8:00-16:00, w piątki i wigilie świąt miejsce zamyka się godzinę wcześniej niż powyżej.

Godziny kursowania kolejki: sobota-czwartek: 8:00-16:00; piątek i wigilie świąt 8:00-14:00; w przeddzień Jom Kippur od 8 rano do południa.

Opłaty: od strony wschodniej (kolejka): dorośli: NIS 67; dziecko: NIS 38; grupa ponad 30 osób — dorośli NIS 63, dzieci NIS 37, izraelscy seniorzy: NIS 38

Wejście od strony wschodniej (ścieżka węża): dorosli: NIS 25; dziecko: NIS 13; grupa ponad 30 osób — dorosli: NIS 21: dziecko NIS 12; izraelscy seniorzy: NIS 13

Narodowy park Masada: bilet łączony (wejście na pieszo i zjazd kolejka linową) dorośli: NIS 49; dziecko: NIS 26; grupa ponad 30 osób: dorośli: NIS 45: dziecko NIS 25, izraelscy seniorzy: NIS 26

Kolejka linowa w jedną stronę: dorośli NIS 24; dziecko NIS 13.

Pokaz Dźwięk i Światło

Pokaz odbywa się od marca do października w każdy wtorek i czwartek.

Od marca do sierpnia, pokaz odbywa się we wtorki i czwartki o 9 wieczorem We wrześniu i październiku — także we wtorki i czwartki, lecz o 8 wieczorem.

Widzowie muszą przybyć co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem pokazów. Dojazd dla pojazdów drogą Arad-Masada.

Cena: dorośli NIS 41; dziecko NIS 34; Grupy powyżej 30 osób: dorosli NIS 37; dziecko NIS 28

Masada

Źródło: Twierdza Masada