Spływy kajakowe i rafting na rzece Jordan

Spływy kajakowe i rafting na rzece Jordan

1238
0
PODZIEL SIĘ

Kayaking on the Jordan River

Okazuje się, iż aby zaznać wielkich emocji, wcale nie trzeba jechać nad rzekę Colorado. Wystarczy Jordan w Izraelu, który jeszcze nie wysechł i wciąż zapewnia mokrą i (w pewnym sensie) dziką zabawę.

Kajakarstwo i rafting(*patrz przyp.) na rzece Jordan, w górnym jej biegu? Owszem. To w Izraelu dobry sposób na spędzania czasu, na pełnię zabawy w gorące letnie dni.

Wody rzeki Jordan tworzą się ze zbiegu trzech głównych dopływów. Jeden z nich, Hatzbani rozpoczyna bieg w południowym Libanie, niedaleko izraelskiej granicy. Dan, największy z trzech, wzrasta w siłę już po izraelskiej stronie. Banias wyłania się u podnóża góry Hermon, poniżej ruin starożytnej świątyni pogańskiej. Dan i Banias zbiegają się w Dolinie Hula, by następnie połączyć się Hatzbani tworząc głębszą i bardziej leniwą rzekę Jordan.

Dziewicze obszary górnej części wszystkich trzech strumieni, obfitujący w bujną zieleń, co sprawia, że są uznane za rezerwaty przyrody, z malowniczymi trasami dla każdego, od zapalonych turystów do osób niepełnosprawnych.

Istnieją legendy wyjaśniające, jak i dlaczego trzy rzeki stały się jedną. Jedno podanie dotyczy istniejącego w tym miejscu biblijnego miasta Dan i obfitego strumienia o tej samej nazwie. Jest tu obecnie ogromny kopiec ziemi (po hebr. tel) usypany ze szczątków starożytnych kultur, gdzie każda następna bytowała na gruzach poprzedniej kultury. Dan był synem biblijnego patriarchy Jakuba, przodka jednego z plemion Izraelitów, który podbił i zamieszkał ten obszar około 31 wieków temu. Ale „Dan” (pokrewnie z hebrajskiego „Dajan”) oznacza sędziego, stąd arabskie tłumaczenie Tel Dan: Tel el-Qadi (Wzgórze Sędziego).

Legenda opowiada, że pewnego razu trzy rzeki posprzeczały się między sobą o to, która z nich jest najważniejsza. W końcu zgodzili się zaprosić w ów spór Boga, aby zjawił się, ocenił i wydał rozstrzygnięcie. Bóg siedząc na wzgórzu (Tel) wysłuchiwał argumenty każdej ze stron po kolei, aż wydał wyrok: „Zaprawdę, jeśli się razem połączycie, będzie najważniejszą ze wszystkich rzek” Skłócone rzeki posłuchały głosu Boga i tak oto powstał Jordan!

■ W kilku miejscach, z których większość tras rozpoczyna się w Hatzbani, można wynająć nadmuchiwane gumowe kajaki dla dwóch osób oraz tratwy (odpowiednie dla rodzin z dziećmi). Kamizelki ratunkowe są obowiązkowe. Także należy zaopatrzyć się w zapas wody na podróż.

W miejscu startu znajdują się toalety i szatnie, gdzie bezpieczne można pozostawić kluczyki od samochodu czy mieszkania.

Firma organizuje transport z punktu końcowego z powrotem do punktu startu.

Najprzyjemniejsza pora dnia na tego typu atrakcje to późne popołudnie, ale wycieczka rano sprawi, że na rzece spotkasz mniejszą liczbę grup hałaśliwych nastolatków.

■ Oto kilka firm, przy pomocy których możesz zorganizować sobie spływ kajakiem:

Kfar Blum
www.kayaks.co.il
tel. 1-700-50-66-11

Maayan-Hagoshrim
www.kayak.co.il
tel. 077-271-7500, 04-681-6034

Dag al-Hadan
tel. 04-695-0866

*// Rafting – turystyczna odmiana flisu (spływu) rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów, kajaków itp. (często kulturowo charakterystycznych dla danego regionu). Rafting oferuje się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności, odpowiednio do potrzeb i możliwości pasażerów. Od połowy lat 80. XX wieku jako usługa turystyczna wypromowana i identyfikowana globalnie.

Źródło: Spływy kajakowe i rafting na rzece Jordan