Kiedy w Izraelu potrzebna jest skromna sukienka

Kiedy w Izraelu potrzebna jest skromna sukienka

585
0
PODZIEL SIĘ

Ultra-ortodoksyjni Żydzi w Mea She'arim

Odwiedzając święte miejsca lub religijne dzielnice należy pamiętać o założeniu na siebie odpowiednio skromnego stroju. Unikniemy wtedy niepotrzebnych nieprzyjemności ze strony zgorszonych naszym wyglądem mieszkańców.

Izrael pełen jest świętych miejsc – od współczesnych kościołów, meczetów i synagog do starożytnych miejsc kultu. Znaleźć też można obszary, które mają dużą populację religijnych mieszkańców, z ich własnymi zwyczajami i tradycją. Odwiedzając te miejsca, ważne jest, aby mieć na uwadze lokalny sposób bycia, aby nie urazić nikogo.

Noszenie ubogiego stroju, zbyt odsłaniającego ciało podczas wizyty w świętych miejscach lub religijnych dzielnicach może być uznane za brak szacunku, a nieskromnie ubrani goście mogą spotkać się z odmową wstępu.

Zgodnie z ogólną zasadą, mężczyźni powinni nosić długie spodnie, a kobiety powinni ubranie, które sięga co najmniej do kolan lub niżej, takie jak długie spódnice lub spodnie. Kobiety powinny również powstrzymać się od noszenia koszulki bez rękawów lub z niskimi dekoltami.

W wielu miejscach kultu od kobiet jest również wymagane przykrycie ramion, więc przydatne jest posiadanie przy sobie lekkiej chusty lub szalu w takim przypadku. Przy Ścianie Płaczu, kobiety mogą wypożyczyć takie chusty z pojemnika przy wejściu dla kobiet, podczas gdy mężczyźni – którzy powinni ubrać wtedy jarmułkę – mogą otrzymać myckę przy wejściu dla mężczyzn.

Bardziej nieustraszeni turyści mogą wybrać się do odwiedzenia ultraortodoksyjnych dzielnic, takich jak Mea She’arim w Jerozolimie, jednej z najstarszych dzielnic żydowskich w mieście. Sposób ubierania się tutaj jest bardziej rygorystyczny, o czym przypominają duże znaki informacyjne przy wejściach do dzielnicy. Dla kobiet oznacza to długie spódnice (spodnie uważane są tutaj za nieskromne), koszule z długimi rękawami i luźne ubranie. Mężatki mają także zakryte włosy.

Mieszkańcy tych dzielnic są wrażliwi w tym temacie i to bardzo poważnie. Zatem, aby uniknąć niechcianej uwagi z ich strony, a przede wszystkim, by uszanować lokalne zwyczaje, zaleca się bardziej obfite zasłonięcie ciała przez ubranie.

 Na fotografii: Ultra-ortodoksyjni Żydzi w Mea She’arim

Źródło: Kiedy w Izraelu potrzebna jest skromna sukienka