Zwiedzamy Morze Martwe – porady

Zwiedzamy Morze Martwe – porady

428
0
PODZIEL SIĘ

Morze Martwe

Jest tak wiele rzeczy do zrobienia i zobaczenia podczas podróży do Izraela, lecz jedną z najlepszych z nich jest wycieczka nad wody Morza Martwego.

Morze Martwe jest najniżej położonym punktem na ziemi, ponad 400 metrów poniżej poziomu morza, i ok. 1300 metrów poniżej wysokości, na której leży Jerozolima.

Morze Martwe jest zbyt słone do podtrzymania życia, ale w pobliżu jego brzegów istnieje unikalne mikro-środowisko zwierząt.

Poziom wody spada w tym zbiorniku w dość szybkim tempie, co grozi poważnymi konsekwencjami dla środowiska. W okresie ostatnich 50 lat wysła aż jedna trzecia z pierwotnej jego powierzchni. Efekt ten nie jest spowodowany globalnym ociepleniem, lecz działalnością człowieka, która wpływa na tych drastyczną zmianę poziomu wody. Dotyczy to w szczególności masowemu pobieraniu wody z rzeki Jordan, najważniejszego źródła zasilającego Morze Martwe w wodę.

Ponieważ poziom wody spada, stężenie soli zwiększa się. Z czasem sól zatrzyma parowanie, lecz wówczas to, co dziś nazywamy morzem, stanie się czymś w rodzaju solnej kałuży.

Oto kilka wskazówek dla wchodzących do Morza Martwego:

  •  nie należy zanużać glowy pod wodą; bezpieczniej jest pływać jedynie na plecach
  •  do wody wchodzić w pełnych butach (nie klapkach)
  •  jeśli masz jakieś rany na ciele utrzymuj je z dala od wody
  •  nie golić skóry przed wejściem do wody
  •  uważaj, by się nie pośliznąć

Morze Martwe Morze Martwe

Źródło: Zwiedzamy Morze Martwe – porady