Skąd bierze się gorąca woda w Izraelu?

Skąd bierze się gorąca woda w Izraelu?

539
0
PODZIEL SIĘ

Zbiornik na gorącą wodę w Izraelu

WIzraelu, ciepła woda nie zawsze magicznie wypływa z kranu. Lecz, jeśli to już ma miejsce, jest zasługą gorącego klimatu i dość powszechnie stosowanych w tym kraju solarnych systemów podgrzewania wody.

Wykorzystuje się też bojlery wyłącznie elektryczne lecz większość budynków wybudowanych po roku 1970 są wyposażonych jest w zbiorniki zasilane energią słoneczną, a na zimowe chłodniejsze dni wspomagane dodatkowo elektryczną grzałką.

Taki, niemalże darmowy sposób podgrzewania wody sprawia, że czasami na gorąca wodę trzeba nieco poczekać. Dotyczy do, oczywiście, wyłącznie mieszkań prywatnych. W hotelach gorąca woda dostępna jest w każdym momencie.

Niektóre starsze budynki lub mieszkania, a czasami nawet nowsze, posiadają specjalny wyłącznik elektryczny załączający grzałkę. Podgrzanie wody trwa około 15-20 minut. Tyle zatem należy odczekać przed wzięciem porannej kąpieli, kiedy wschodzące słońce nie zdążyło jeszcze dostatecznie nagrzać zbiornika.

Cena energii wzrasta rokrocznie w Izraelu. Korzystanie zatem z dobrodziejstw słońca celem podgrzania wody (a od pewnego już czasu także w celu wytwarzania energii elektrycznej przy pomocy paneli fotowoltaicznych) jest najlepszym z możliwych rozwiązań.

 Na fotografii: Montowany na dachach izraelskich domów zbiornik magazynujący podgrzaną słońcem wodę

Źródło: Skąd bierze się gorąca woda w Izraelu?