Parkowanie samochodu w Izraelu

Parkowanie samochodu w Izraelu

524
0
PODZIEL SIĘ

Parkowanie w Izraelu

Właśnie wynająłeś samochód, by podróżować po Izraelu i chcesz uniknąć opłat za bilet parkingowy, a w szczególności uchronić się przed kłopotami z płaceniem grzywny ze złe parkowanie – lub nawet odholowania pojazdu, co mogłoby skutecznie zepsuć nam wakacje. Dlatego warto zapoznać się z zasadami parkowania w Izraelu.

Podczas poszukiwań miejsca parkingowego, co może być dość trudne w centrach miast, rzuć koniecznie okiem na kolorowe oznaczenia umieszczone na krawężniku chodnika. Dzięki nim masz pewność, czy w danym miejscu możesz parkować.

Pomalowane krawężniki w kolory czerwono-białe oznacza brak parkingu ani możliwości chwilowego zatrzymania się. Pasy czerwono-żółte oznaczają przystanek autobusowy lub inne miejsce zarezerwowane dla transportu publicznego.

Jeśli lubisz igrać z losem, pozostawienie samochodu w tych miejscach grozi odholowaniem samochodu. Dotyczy to także miejsc i obszarów wyznaczających strefy dla osób niepełnosprawnych, które są odpowiednio oznakowane.

Niebiesko-białe oznaczenia chodnika oznaczają, że parkowanie w tym miejscu jest odpłatne lub jest dostępne tylko dla mieszkańców. Znaki na jezdni wyraźnie wskazują wszystkie ograniczenia, które mają zastosowanie do nierezydentów, lecz są one w języku hebrajskim, co może wymagać zapytania przechodnia o pomoc w ich przetłumaczeniu.

Opłaty parkingowe czasami uiszcza się w przydrożnych automatach, ale w niektórych przypadkach trzeba kupić kartę parkingową w kiosku (po hebrajsku: kartis chaniya).

W niektórych miastach, jak w Tel Awiwie nie ma już możliwości zakupu biletu parkingowego w kiosku. Płacić za parkowanie trzeba za pomocą elektronicznego systemu „Pay to park”. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie internetowej miasta Tel Aviv. Oczywiście, w mieście znajduje się wiele płatnych placów parkingowych, które są prostszą alternatywą dla ww. systemu płatności.

Jeśli znajdziesz w mieście jakiś krawężnik bez żadnych znaków, co jest raczej w centrach bywa rzadkie, upewnij się, że nie ryzykujesz jakichś przykrych niespodzianek. Sprawdzić wszystkie pobliskie znaki zanim zaczniesz w pełni delektować się słodkim „zwycięstwem” z braku opłat.

Parkowanie samochodu w Izraelu