Góra Arbel w Galilei

Góra Arbel w Galilei

531
0
PODZIEL SIĘ

Mount Arbel

Góra Arbel znajduje się w regionie Dolnej Galilei. Wyrasta ostro i wyraźnie nad Morzem Galilejskim. Z jej stromych zboczy, zwłaszcza po wschodniej stronie, rozpościerają się magiczne widoki na Jezioro Galilejskie i dalej, na Wzgórza Golan i najwyższy szczyt Izraela, górę Hermon.

Wyznaczony jako Park Narodowy Arbel i Rezerwat Przyrody, górę cechują liczne widokowe punkty obserwacyjne, szlaki turystyczne, archeologiczne stanowiska historii biblijnej. Góra jest jedynym miejscem w Izraelu, zatwierdzonym do skoków jumpingowych.

Majestatyczne widoki z góry Arbel są wystarczającym powodem, by wspiąć się na jej stoki – najlepiej pieszo, samotnie. Ze szczytu rozciągają się piękne i spokojne krajobrazy Galilei. Można stąd dostrzec Hittin, gdzie Saladyn pokonał krzyżowców w bitwie z 1187 roku.

W zboczach góry Arbel znajdują się jaskinie, które stanowiły kryjówki dla Żydów walczących z Grekami i Rzymianami. Zostały one poszerzone w 17 wieku przez Druzów. Pierwsze dokumenty na temat jaskiń sięgają okresu II świątyni. Józef Flawiusz pisze o podboju rzymskim i o niektórych z ostatnich buntowników Hasmoneuszy, którzy mieszkali w skałach Mount Arbel. Klify Arbel mieszczą starożytną synagogę, której ruiny można oglądać i dzisiaj. Co ciekawe, jest to jedyna znana synagoga na świecie, w której Arka nie jest zwrócona twarzą do Jerozolimy.

Mount Arbel

Piesze wycieczki na górę Arbel są niesamowicie popularne. Wejście na szczyt od południa znajduje się przy Szlaku Narodowym Izraela, a podejście od zachodu znajduje się przy Szlaku Jezusa. W parku narodowym,na ulotce informacyjnej dostępnej przy wejściu, można otrzymać informację o innych, krótszych szlakach dostępnych dla pieszych na rożnych poziomach trudności.

Godziny otwarcia Parku Narodowego Arbel są ograniczone, a opłata za wstęp wymagana. Zapewnia to, że park jest doinwestowany i utrzymany w wysokim standardzie. Wstęp czynny jest w godzinach od 8:00-17:00 w miesiącach letnich, a zamykany o godz. 16:00 w miesiącach zimowych. Bilety: 18 NIS dla dorosłych i 8 NIS dla młodzieży.

Aby dojechać do Arbel samochodem od skrzyżowania Tyberiada-Golani na drodze nr 77, skręcić na skrzyżowaniu Hittim Kfar do drogi 7717. Skręć w prawo na Moshav Arbel, a przed wejściem do moszaw skręcić w lewo i jedź 3,5 km do punktu obsługi parku.

Góra Arbel w Galilei