Galilea

Galilea

637
0
PODZIEL SIĘ

Galilea

GGalilea – kraina historyczna w północnym Izraelu, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan. Tradycyjnie dzieli się na trzy regiony: Górna Galilea, Dolna Galilea i Zachodnia Galilea.

Galilea zaczyna się na północy u podnóża góry Hermon (2814 m n.p.m.), a na południu opiera się na wzgórzach Gilboa i Karmel. Na wschodzie granicę Galilei wyznaczają Wzgórza Golan i Rów Jordanu, a na zachodzie wybrzeże Morza Śródziemnego i Dolina Jezreel.

■ Górna Galilea graniczy na północy z Libanem i Doliną Beit HaKerem Dolina na południu. Wschodnią granicę stanowi Jezioro Tyberiadzkie i Wzgórza Golan. W kierunku północnym wyciąga się tzw. „Palec Galilei” (hebr. אצבע הגליל, Etzba HaGalil), w którym znajdują się miasteczka Kiryat Szmona i Metulla. Nad tym regionem majestatycznie wznosi się masyw najwyższej w Izraelu góry – Hermon (2814 m n.p.m.).
■ Dolna Galilea dochodzi do wzgórz Karmel i Gilboa na południu i Doliny Beit HaKerem na północy. Jej wschodnią granicę wyznacza rzeka Jordan.
■ Zachodnia Galilea rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, zaczynając się na północ od miasta Hajfy i kończąc się w Rosh HaNikra, na granicy z Libanem.

Większa część Galilei to skalisty teren położony na wysokości około 500-700 m n.p.m. Kilka gór wznosi się wyżej ponad okoliczne wzgórza, m.in. góra Meron (1208 m n.p.m.). W Dolnej Galilei charakterystycznym szczytem jest góra Tabor (575 m n.p.m.).

Galilea charakteryzuje się stosunkowo niską średnią temperaturą roczną i dużym poziomem opadów, co czyni z tej części kraju centrum fauny i flory. Duże obszary leśne i kolorowe kwiaty czynią z Galilei popularną atrakcję turystyczną Izraela.Współczesna Galilea jest jednym z ważniejszych regionów Izraela. „Sercem Galilei” jest rejon miast: Karmiel, Nazaret, Ma’alot-Tarshiha, Migdal HaEmeq i Afula. Innymi ważnymi miastami Galilei są: Akko, Safed, Tyberiada i Kiriat Szmona. Portowe miasto Hajfa, pomimo faktu, że leży poza Galileą, stanowi administracyjne i komercyjne centrum regionu.Górzysty teren spowodował, że osadnictwo w Galilei opiera się na małych miasteczkach położonych w dolinach przy głównych drogach.

Linia kolejowa Israel Railways znajduje się jedynie na wybrzeżu Morza Śródziemnego i dociera do Naharijja. Okolica obfituje w uprawy rolnicze i stanowi wielkie bogactwo turystyczne Izraela.

W ostatnich latach rozwijają się strefy przemysłowe, w których powstają nowe zakłady rozwijające najnowsze technologie informatyczne i komputerowe.Wielu Izraelczyków spędza swoje wakacje w Galilei, która posiada szeroką ofertę usług turystycznych, rekreacyjnych, hotelowych i gastronomicznych. Większość kibuców oferuje hotele i pokoje do wynajęcia. Niektóre całkowicie specjalizują się w usługach turystycznych.

Galilea Map
Galilea

Galilea