Wzgórza Golan, Gamla

Wzgórza Golan, Gamla

606
0
PODZIEL SIĘ

Gamla

Wzgórza Golan wiele razy przechodziły z rąk do rąk, w wyniku licznych wojen i pokojowych paktów.

Niosą one ze sobą bardzo bogate w wydarzenia dzieje, co czyni je jednym z najbardziej historycznych miejsc w Izraelu. Podczas podróży po Wzgórzach Golan, można natrafić na wiele szczególnych miejsc, które odegrały ważną rolę w historii starożytnej. Niektóre z tych miejsc, to: Gamla, Banias, Cezarea Filipowa, Katzrin…

Gamla to jedna z najważniejszych twierdz żydowskiego ruchu oporu przed rzymskimi prześladowcami. Warownia graniczy ze wszystkich stron z głębokimi wąwozami, a dostęp do niej prowadzi tylko jedna ścieżka z północnego wschodu. Zaleta tego położenia została bardzo dobrze wykorzystywana i okazała się przydatna w kilku potyczkach z rzymską armią.

Za czasów Heroda Wielkiego, Gamla – wraz innymi miastami na Wzgórzach Golan była miastem granicznym. Tuż przy wejściu do miasta stała synagoga, która dzisiaj – jako atrakcja turystyczna – jest świadectwem znakomitości tego starożytnego grodu.

Wzgórza Golan zostały opisane w Biblii jako „Golan Baszanu”. W czasach biblijnych, Izraelici najechali ojczyznę Amorytów, zamieszkujących te wzgórza. Biblijna relacja, która przedstawia to wydarzenie została spisana w Księdze Powtórzonego Prawa. Wzgórza Golan przechodziły następnie przez wiele różnych rąk – zarówno w okresie starożytnym, jak i w czasach nowożytnych. W drugim wieku n.e. Wzgórza Golan stały się centrum żydowskiej populacji i osadniczych skupisk. W okresie dwóch wojen światowych, Wzgórza Golan zostały poddane jako terytorium Brytyjskiego Mandatu Palestyny; następnie przekazane Francuzom, podczas gdy Wielka Brytania nadal utrzymywała kontrolę w pozostałej części Palestyny. Po serii bitew i negocjacji, Wzgórza Golan trafiły pod koniec II wojny światowej w ręce Syrii.

Linia zawieszenia broni

Po roku 1948, Wzgórza Golan stały się miejscem, które Syria wykorzystywała do nieustannego ostrzału terytorium Izraela. Wreszcie, w 1967 roku Wzgórza Golan zostały szybkim uderzeniem opanowane przez Izrael.

Chociaż na Wzgórzach Golan pozostały ślady krwawych bitew, zostały one przekształcone w popularny region turystyczny. Dziś granicą Wzgórz Golan na północy jest góra Hermon. W zimie góra ta służy jako przystań do uprawiania narciarstwa.

Nadszedł zatem czas, by osobiście dowiedzieć się więcej o historii Wzgórz Golan. Nadszedł czas, aby wyruszyć w trasę i zwiedzić ten region!

 Na fotografii: Ruiny starożytnej twierdzy żydowskiej Gamla.

Gamla

Wzgórza Golan, Gamla