Potwierdza się świadectwo zagłady Jerozolimy

Potwierdza się świadectwo zagłady Jerozolimy

525
0
PODZIEL SIĘ

Odkrycia archeologiczne w jerozolimie

Najnowsze odkrycie przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie potwierdza starożytną relację Józefa Flawiusza o głodzie, który miał miejsce podczas oblężenia miasta w 70 r. n.e.

W małej cysternie w kanale burzowym, który biegnie pod sadzawką Shiloah w mieście Dawida niedaleko Ściany Płaczu, archeolodzy znaleźli trzy kompletne ceramiczne garnki kuchenne i lampkę oliwną. Zabytki pochodzą z czasów wojny żydowskiej, czyli wielkiego powstania Żydów przeciwko rzymskiej władzy.

– To pierwszy raz, gdy możemy połączyć archeologiczne znalezisko z głodem, który miał miejsce podczas oblężenia Jerozolimy. Garnki i lampka wskazują, że ludzie schodzili na posiłek do cysterny, by nikt ich nie widział. To pasuje do opisów pozostawionych przez Józefa – opowiada archeolog Eli Shukron, który kieruje badaniami. Chodzi o relację Józefa Flawiusza, żydowskiego kapłana i uczestnika wojny, którego Rzymianie pojmali jeszcze przed upadkiem Jerozolimy. Później został rzymskim obywatelem (to wtedy przyjął nazwisko Flawiusz).

W „Wojnie żydowskiej” Józef bardzo szczegółowo opisał powstanie swego ludu przeciw rzymskiej władzy i klęskę powstania. Szczególnie dramatyczny jest opis oblężenia Jerozolimy i głodu, jaki zapanował w przeludnionym mieście, do którego ściągnęły tysiące uchodźców z innych regionów. Ludzie musieli chować swoje zapasy, by im ich nie skradziono. Nierzadko dochodziło do łupienia domów i torturowania mieszkańców, by wyjawili, gdzie schowali żywność. Według Flawiusza zrozpaczeni ludzie uciekali się nawet do kanibalizmu.

Jerozolima padła po kilku miesiącach oblężenia. Rzymianie zrównali miasto z ziemią niszcząc prawie wszystkie budowle, w tym postawioną na polecenie Heroda wspaniałą Świątynię Jerozolimską.

O odkryciu poinformowało Israel Antiquities Authority.

Odkrycia archeologiczne w Jerozolimie

Potwierdza się świadectwo zagłady Jerozolimy