Blisko 10% ludności arabskiej wyznającej islam stanowią Beduini, należący do 30 wędrownych plemion, z których większość żyje w rozproszeniu na pustyni Negev, gdzie mieszka nadal w namiotach i zajmuje się hodowlą owiec, kóz i wielbłądów.
Obecnie liczba izraelskich Beduinów wynosi około 170 tys. osób, a w wyniku wysokiego, prawie 5% przyrostu naturalnego społeczność ta stale się powiększa.
Niestety wiele czynników powoduje, że grupa ta plasuje się na jednym z najniższych szczebli drabiny społecznej Izraela.
W wyniku działań władz izraelskich z lat 60-tych, zmierzających do zmiany wędrownego życia nomadów prawie połowa Beduinów żyje dziś w miastach (największe z nich to Tel Sheva i Rahat). Mimo że udało się państwu Izrael zmniejszyć analfabetyzm wśród Beduinów z 95 do 25%, do szkół uczęszcza niecała połowa młodzieży w wieku 14-17 lat. Ponadto w szkołach uczy się jedynie co dziesiąta beduińska dziewczynka.
Do niskiego wykształcenia dochodzi także spora bieda – średnie roczne dochody tej społeczności są prawie trzy razy mniejsze od dochodów ludności żydowskiej. Beduini nie mają obowiązku służenia w armii izraelskiej. Mimo to część z nich zgłasza się do niej dobrowolnie.
Na fotografii u góry: Beduini, którzy na pustyni przeważnie żyją w domkach z blachy.
Na fotografii u dołu: W latach 60. Izrael postanowił osiedlić Beduinów w specjalnie dla nich wybudowanych nowoczesnych osiedlach.
Zobacz także: Beduini