Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Ze świata Wydarzenia i polityka Europa, Rosja, Polska Nie możemy dać się zastraszyć muzułmanom

Nie możemy dać się zastraszyć muzułmanom

Karykatura Mahometa, Kurt Westergaard

Duński rysownik Kurt Westergaard, który siedem lat temu opublikował słynne karykatury Mahometa, powiedział, że Zachód nie może sobie nałożyć kagańca z obawy przed obrażeniem uczuć muzułmanów.

We wrześniu 2005 roku Westergaard narysował i opublikował w duńskiej gazecie „Jyllands-Posten” 12 karykatur Mahometa, uznanych przez muzułmanów za obraźliwe. W 2010 roku prawie przypłacił to życiem, gdy uzbrojony w siekierę mężczyzna próbował go zabić.

Teraz artysta, na fali obecnych protestów w świecie muzułmańskim po publikacji filmu „Niewinność muzułmanów” i karykatur we francuskim magazynie „Charlie Hebdo”, zabrał głos, podkreślając, że wolność wypowiedzi jest zbyt cenna, by z niej zrezygnować.

– „Czy powinniśmy pozwolić na cenzurowanie nas przez islamskie władze z głęboko niedemokratycznych państw? Czy powinni oni móc mówić kanclerz Niemiec w przyszłości, kogo powinna uhonorować a kogo nie?”, pytał Westergaard, odnosząc się do nagrody przyznanej mu przez Angelę Merkel w 2010 r.

Zaznaczył, że jest już wystarczająco źle, gdy „europejscy politycy czy dziennikarze nie chcą powiedzieć czy napisać tego, co oczywiste”, by nie narazić się muzułmanom. Dlatego nie można dopuścić, by zwyciężyła cenzura nałożona na rysowników – podkreślił.

77-letni Westergaard przyznał, że wciąż żyje w strachu przed kolejną próbą zamachu na swoje życie. Jego dom stał się fortecą, a o jego i jego żony bezpieczeństwo dbają ochroniarze, którzy wożą ich opancerzonym samochodem.

– „Nie mogę nawet iść na zakupy czy usiąść w kawiarni”, powiedział w wydrukowanym w czwartek wywiadzie rysownik.

 Na fotografii: Jedna z karykatur Mahometa autorstwa Westergaarda

Losowo z menu Ze świata

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl