Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Ze świata Wydarzenia i polityka Europa, Rosja, Polska 800 mln euro dla ofiar Holokaustu

800 mln euro dla ofiar Holokaustu

Buchenwald

Wciągu najbliższych czterech lat Niemcy wypłacą około 800 mln euro na koszty domowej opieki nad coraz starszymi osobami, które przeżyły Holokaust – poinformowała reprezentująca Żydów w negocjacjach o odszkodowania organizacja Jewish Claims Conference (JCC).

Według niej z pomocy tej skorzysta około 56 tys. osób na całym świecie, z których ponad jedna trzecia mieszka w Izraelu.

Niemcy „spełniają historyczny obowiązek”

„Jesteśmy świadkami, że Niemcy nadal są zdecydowane spełniać swój historyczny obowiązek wobec ofiar nazizmu”, napisał w zamieszczonym na stronie internetowej JCC oświadczeniu jej specjalny negocjator Stuart Eizenstat.

„Dzięki temu ci, którzy przeżyli Holokaust, a obecnie są w ostatnich latach swego życia, mogą być pewni, że staramy się im pomóc żyć godnie po tym, gdy w młodości przeszli nieopisaną tragedię i traumę”, stwierdził.

Pomoc dla mieszkańców gett

„Wywiera to tym większe wrażenie, że dzieje się w momencie, gdy Niemcy podejmują wyrzeczenia budżetowe”, dodał Eizenstat, który był wcześniej ambasadorem USA przy Unii Europejskiej.

Podane przez JCC informacje potwierdził rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów. Uzgodniona nowa pomoc dotyczyć będzie także Żydów, którzy przebywali w tak zwanych otwartych gettach – czyli poza zorganizowanymi miejscami odosobnienia, ale przy stałej groźbie deportacji.

Transport Żydów do obozu koncentarcyjnego

Dla porównania zobacz: Polskiego NFZ nie stać na pomoc byłym więźniom Auschwitz-Birkenau

Losowo z menu Ze świata

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl