Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Ze świata Wydarzenia i polityka Antysemityzm — w Polsce „Kalisz bez Żydów”

„Kalisz bez Żydów”

Kalisz bez Żydów

Antysemickie hasło: „Kalisz bez Żydów” i malunek Gwiazdy Dawida powieszonej na szubienicy pojawiły się na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Podmiejskiej w Kaliszu. Zauważyła je Halina Marcinkowska, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, która poinformowała o wszystkim Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich i Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Przy drzwiach wejściowych prowadzących do Domu Pamięci i Spotkań na kaliskim cmentarzu żydowskim pojawił się wymalowany czerwonym sprejem napis „Kalisz bez Żydów” i Gwiazda Dawida na szubienicy.

Kalisz bez Żydów

Ogrodzenie okalające Cmentarz Żydowski w Kaliszu jest notorycznie niszczone przez wandali, ale nigdy nie było tam haseł antysemickich. To, co zastałam na budynku przedwojennego domu przedpogrzebowego jest przejawem wrogości wobec Żydów – powiedziała Halina Marcinkowska.

Kaliski cmentarz żydowski, na terenie którego stoi Dom Pamięci i Spotkań (dawny dom przedpogrzebowy) w 2012 r. odwiedziło 1119 osób. Byli to głównie potomkowie kaliskich Żydów mieszkający na całym świecie, ale także sporo uczniów z kaliskich szkół, odwiedzających cmentarz w ramach zajęć na temat historii lokalnej społeczności żydowskiej.

Hasło „Kalisz bez Żydów” pojawiło się w tym mieście po raz pierwszy w 1937 r. Transparent z takim napisem zawisł na jednej z głównych ulic Kalisza, po czym został zerwany przez jednego z miejscowych sportowców. Z powodu swojego czynu musiał uciekać z miasta, ponieważ spotkały go za to szykany. Transparent zaś miejscowi endecy zawiesili ponownie na powitanie hitlerowców we wrześniu 1939 r.

Kalisz bez Żydów Kalisz bez Żydów

Losowo z menu Ze świata

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl