Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Ze świata Wydarzenia i polityka Afryka Do więzienia za noszenie spodni

Do więzienia za noszenie spodni

Lubna Ahmed al-Hussein

Skazana na wysoką grzywnę sudańska dziennikarka, której groziło 40 batów za noszenie spodni w miejscu publicznym, odmówiła zapłacenia kary i spędzi miesiąc w więzieniu – podał w Chartumie adwokat 30-letniej Lubny Ahmed al-Hussein.

Dziennikarka i pracowniczka misji ONZ w Sudanie została uznana za winną „czynu nieobyczajnego” i wymierzono jej wysoką jak na warunki sudańskie grzywnę w wysokości ok. 200 USD. Gdy odmówiła zapłacenia, natychmiast przewieziono ją do stołecznego kobiecego więzienia Omdurman.

Kobieta przyszła na proces w tunice i luźnych zielonych spodniach - tych samych, które miała na sobie w momencie aresztowania.

Procesowi towarzyszyły wystąpienia zwolenniczek al-Hussein, demonstrujących przed gmachem sądu. Aresztowano około 40 osób, głównie kobiet lecz także działaczy współrządzącego południowo-sudańskiego Ludowego Ruchu Wyzwolenia Sudanu (SPLM). Przewodniczący grupy parlamentarnej tej partii Yasser Arman mówił, że zatrzymanie dziennikarki i sam proces stanowią naruszenie pokojowych porozumień sudańskich oraz praw kobiet – zarówno muzułmanek jak i chrześcijanek.

Al-Hussein była jedną z 13 kobiet aresztowanych na początku lipca za noszenie spodni w jednej z restauracji w stolicy Sudanu. Kilka kobiet – wśród których były też chrześcijanki z południa kraju – przyznało się do winy i otrzymało 10 batów. Al-Hussein i dwie inne zdecydowały się pójść do sądu.

W Chartumie, w przeciwieństwie do południa Sudanu, obowiązuje muzułmańskie prawo szariatu. Kilka z ukaranych w lipcu kobiet pochodziło z południowej części kraju, gdzie wyznawane jest głównie chrześcijaństwo i animizm i – w teorii – prawo islamskie nie powinno je obowiązywać.

Losowo z menu Ze świata

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl