Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Ze świata Wydarzenia i polityka Afryka Kara śmierci za „obrazę”… pedofila

Kara śmierci za „obrazę”… pedofila

Niewolnictwo w islamie

Mauretańczyk został w czwartek skazany na śmierć za „obrazę proroka” – podała jedna z organizacji broniących praw człowieka. Dzień wcześniej sąd otworzył sprawę znanego działacza na rzecz walki z niewolnictwem.

28-letni Mohamed Cheikh Ould Mkhaitir został aresztowany w ubiegłym roku po napisaniu artykułu na temat proroka Mahometa i systemu kastowego. To niezmiernie wrażliwy temat w tym zachodnioafrykańskim, muzułmańskim państwie.

Skazany utrzymuje, że jego artykuł został źle zinterpretowany. Prokurator natomiast żądał – zgodnie z prawem szariatu – kary śmieci i zarekomendował wykonanie jej przez rozstrzelanie. W Mauretanii po raz ostatni wykonano karę śmierci w 1987 roku.

Równocześnie przed sądem w Rosso (południowa Mauretania) rozpoczął się w środę proces działacza przeciwko niewolnictwu, Birama Ould Dah Ould Abeidayai i sześciu innych członków jego organizacji. Wszyscy oskarżeni są o „podburzanie do przemocy, zakłócanie porządku publicznego, okazywanie pogardy wobec władz i udział w nielegalnej organizacji”.

Szef organizacji, były kandydat na prezydenta, został aresztowany w ubiegłym miesiącu w czasie pokojowej demonstracji. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Organizacje broniące praw człowieka i Parlament Europejski wezwały do uwolnienia działacza.

Mauretania to niewolnicze państwo

Mauretania jako ostatni kraj na świecie formalnie zakazała niewolnictwa w 1981 roku, ale nadal nie poradziła sobie z problemem. Zgodnie z Global Slavery Index 2013, w Mauretanii występuje najwięcej niewolników w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Losowo z menu Ze świata

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl