Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Ze świata Wydarzenia i polityka Norwegia przeprasza za aresztowania i deportacje Żydów

Norwegia przeprasza za aresztowania i deportacje Żydów

Auschwitz Birkenau, 27 stycznia 2012 roku

772 norweskich Żydów i żydowskich uchodźców zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej.

Premier Jens Stoltenberg wyraził w piątek „głębokie ubolewanie”, że Norwegowie wzięli udział w aresztowaniach i deportacjach Żydów z Norwegii — kraju okupowanego przez Niemców podczas II wojny światowej.

„Mimo, że naziści byli za to odpowiedzialni, to nadszedł czas, aby pokazać, że również funkcjonariusze policji i inni Norwegowie wziął udział w aresztowaniach i deportacjach Żydów”, powiedział Stoltenberg w przemówieniu z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.
„Nadszedł czas, aby wyrazić nasze głębokie ubolewanie że mogło to nastąpić na norweskiej ziemi”, dodał.

W czasie wojny 772 norweskich Żydów i żydowskich uchodźców zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych, tylko 34 z nich przeżyło.

Wojska niemieckie zajmowały Norwegię od 9 kwietnia 1940 roku do 8 maja 1945 roku. Dzień Holocaustu upamiętnia wyzwolenie obozu Auschwitz przez wojska radzieckie 27 stycznia 1945 roku.

Również w piątek prezydent USA Barack Obama wydał oświadczenie mówiące, że „Michelle i ja dołączają do ludzi w Stanach Zjednoczonych, w Izraelu i na całym świecie, i pamiętamy o sześciu milionach Żydów i milionach innych, którzy zginęli z rąk nazistów”.

„Zobowiązujemy się do podtrzymywania żywego wspomnienia onich nie tylko w naszych myślach”, głosi oświadczenie odczytane „ale poprzez nasze działania. Chcemy pamiętać wszystkich tych, którzy zginęli w obozach: od Auschwitz do Treblinki, od Dachau po Sobibór, i zobowiązujemy się mówić prawdę tym, którzy negują Holocaust… wraz z państwem Izrael i wszystkimi naszymi przyjaciółmi na całym świecie, możemy poświęcić się nadając sens tym potężnym słowom: „Never Forget Never again”.”

 Na fotografii: Auschwitz Birkenau, 27 stycznia 2012 roku.

Losowo z menu Ze świata

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl