Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Masyw Góry Karmel

Góra Karmel w Izraelu

Masyw Góry Karmel przez prawie 15 mil góruje nad izraelskim wybrzeżem Morza Śródziemnego pomiędzy Haderą a Hajfą. Mount Carmel – jak to zapisuje się po angielsku – zawsze był symbolem piękna, i mimo, że nie jest szczególnie wysoką góra (jej szczyt to zaledwie 550m npm) gwałtowna zmiana scenerii z płaskiej równiny wybrzeża urzeka każdego swą formą ukształtowania terenu.

Czytaj więcej...

Leje krasowe nad Morzem Martwym

Lej krasowy na obszerze Morza Martwego

Leje krasowe tworzą się na całym świecie. Często powogują przerażenie, a nawet śmierć ludzi. Kilka dni temu na Florydzie pewien 36-latek razem ze swoją sypialnią zapadł się pod ziemię w gigantyczną dziurę.

Czytaj więcej...

Morze Martwe, Morze Soli

Morze Martwe

Woda w Morzu Martwym (po hebrajsku Morze Soli) jest bardzo słona, co powoduje, że jest to najbardziej słony zbiornik wodny na świecie.

Czytaj więcej...

Galilea: Górna, Dolna i Zachodnia

Galilea

Galilea to region na północy Izraela, w sumie jedna trzecia całego kraju. Dzieli się na trzy obszary: Galilea Dolna, Górna i Zachodnia. Galilea to pofalowany, pagórkowaty krajobraz z płaskimi, żyznymi równinami, niemal w toskańskim stylu. Znajduje się tutaj słynne Morze Galilejskie i rzeka Jordan.

Czytaj więcej...

Pustynia Judzka – pełna kontrastów

Pustynia Judzka

Blisko połowę powierzchni dzisiejszego Izraela to obszary od wieków pustynne. Orócz Pustyni Judzkiej wielką pustynią jest Negev, leżąca na południu.

Czytaj więcej...

Galilea

Galilea

GGalilea – kraina historyczna w północnym Izraelu, między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan. Tradycyjnie dzieli się na trzy regiony: Górna Galilea, Dolna Galilea i Zachodnia Galilea.

Czytaj więcej...

Zapadliny w rejonie Morza Martwego

A sinkhole at the Dead Sea

Podczas jazdy główną drogą wzdłuż Morza Martwego spotykamy liczne tablice informujące, jak daleko jesteś od celu – Masady, Ein Gedi czy Eilatu. Lecz są też ogromne znaki ostrzegawcze, które głoszą: „Niebezpieczeństwo – Zapadliny”

Czytaj więcej...

Wzgórza Gilboa

Góra Gilboa w Izraelu

Gilboa to grzbiet górski wznoszący się nad doliną Jezreel w Dolnej Galilei, na północy kraju, na południe od Jeziora Galilejskiego. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc Izraela; to wspaniały, spokojny obszar do zwiedzania, z chłodnym wiaterkiem oferujący odpoczynek od intensywnego ciepła latem.

Czytaj więcej...

Najgłębsza depresja świata

Morze Martwe

Do tego, by leżeć na wodzie i czytać gazetę, nie potrzeba dmuchanego materaca. Morze Martwe jest tak słone, że bez trudu unosi na powierzchni nawet największych topielców. Zawartość w wodzie i powietrzu wielu minerałów powoduje, że od dziesięcioleci przybywają w jego okolicę po urodę i zdrowie turyści z całego świata.

Czytaj więcej...

Pustynia Negew

Krater Ramon na Pustynii Negew

Negew to wyżyna pustynna, zajmująca ok. 40% powierzchni całego Izraela. Jest tu kilka parków narodowych chroniących m.in. Krater Ramom, różne formacje skalne i geologiczne, jeden z najbardziej znanych kibuców Kibbutz Sede-Boqer, Park Narodowy Shivta z pozostałościami chrześcijańskiego miasta oraz Park Narodowy Ein Avdat i starożytne miasto Avdat. Jest tu także słynny Uniwersytet Ben Guriona, zajmujący się zagospodarowanie terenów pustynnych.

Czytaj więcej...

Wzgórza Golan, Gamla

Gamla

Wzgórza Golan wiele razy przechodziły z rąk do rąk, w wyniku licznych wojen i pokojowych paktów.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

Losowo z menu Turystyka

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl