Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Zwiedzamy Izrael Podróże po Izraelu Przewodnik »»» O Izraelu Grupy religijne i etniczne

Izraelczycy – ludzka mozaika

Izraelczycy

Mieszkańcy Izraela pochodzą ze środowisk zróżnicowanych społecznie, etnicznie, religijnie i kulturowo. To nowe społeczeństwo o starożytnych korzeniach wciąż ewoluuje i unifikuje się.

Czytaj więcej...

Wolność religijna w Izraelu

Via Dolorosa

Deklaracja Niepodległości Państwa Izrael z 1948 roku gwarantuje wszystkim obywatelom wolność wyznania. Każda wspólnota religijna ma prawną i faktyczną wolność praktykowania, obchodzenia świąt i cotygodniowego dnia odpoczynku, oraz do decydowania w sprawach dotyczących jej samej. Każda ma swoją własną radę i sąd religijny, uznany przez prawo narodowe, z jurysdykcją w sprawach religii i stanu cywilnego, takich jak śluby i rozwody. Każda grupa religijna ma swoje własne miejsca modlitwy, z utrwalonymi tradycją rytuałami i charakterystycznymi, powielanymi przez stulecia cechami architektonicznymi.

Czytaj więcej...

Chrześcijanie w Izraelu

Jerozolima

Liczba chrześcijan w Izraelu błyskawicznie rośnie, podczas gdy na terytoriach palestyńskich w tym samym tempie spada, co skłania do wniosku, że przyszłość chrześcijaństwa w diecezji Ziemia Święta jest w państwie żydowskim a nie pośród mającego powstać – w nieokreslonej jak dotąd przyszłości – państwa palestyńskiego.

Czytaj więcej...

Chrześcijanie w Izraelu

Chrześcijanie w Izraelu

Sytuacja chrześcijan żyjących w Izraelu przedstawia się zgoła inaczej jeśli porównamy ją do sytuacji chrześcijan w innych (muzułmańskich) państwach Bliskiego Wschodu.

Czytaj więcej...

Samarytanie w Izraelu

Samarytanie

Samarytanie, członkowie najmniejszej na świecie grupy etnicznej, liczącej w sumie 600 osób, zamieszkałych w wiosce Kiriat Luza i w odrębnym osiedlu w Holonie, na południe od Tel Awiwu.

Czytaj więcej...

Polscy Żydzi w Izraelu

Marzec 68

Polscy Żydzi przybywali do Izraela by osiedlić się na stałe już pod koniec XIX wieku oraz na początku XX wieku – przed i w czasie II wojny światowej. Jednak największa fala emigracji żydowskiej z Polski przypada na koniec lat 40. XX wieku.

Czytaj więcej...

Bahaiści w Izraelu

Bahai Temple, Haifa

Kolejną równie ciekawą grupą są Bahaiści (zwani także Bahajami lub Bahaitami), członkowie niezależnej, najmłodszej religii świata, powstałej w Persji w XIX w.

Czytaj więcej...

Żydzi w Izraelu, czyli we własnym domu

Żydzi

Izrael jest państwem żydowskim. Żydzi są jednym z najstarszych narodów.

Czytaj więcej...

Czerkiesi w Izraelu – przybysze z Kaukazu

Kfar Kama

Ze względu brak jasnej i powszechnie akceptowanej definicji mniejszości arabskiej w Izraelu, często zalicza się do niej również nie-arabskie grupy etniczno-religijne społeczeństwa izraelskiego. Są nimi Czerkiesi, Bahaiści, Samarytanie oraz Karaici.

Czytaj więcej...

Karaimi w Izraelu

Synagoga karaimska w Ramle w Izraelu

Karaimi, Karaici, czy Karaimowie to grupa etniczna i religijna, licząca parenaście tysięcy osób, z czego około 7 tysięcy mieszka obecnie w Izraelu.

Czytaj więcej...

Beduini w Izraelu

Beduini

Blisko 10% ludności arabskiej wyznającej islam stanowią Beduini, należący do 30 wędrownych plemion, z których większość żyje w rozproszeniu na pustyni Negev, gdzie mieszka nadal w namiotach i zajmuje się hodowlą owiec, kóz i wielbłądów.

Czytaj więcej...

Muzułmanie w Izraelu

Muzułmanie

Muzułmańska społeczność Izraela wyznaje religię, która na Bliskim Wschodzie jest najbardziej rozpowszechniona.

Czytaj więcej...

Druzowie w Izraelu

Druzowie

Izrael jest mozaiką wielu kultur, języków i wyznań, państwem o wielce złożonej strukturze społecznej. Prawie 20% jego mieszkańców zalicza się do mniejszości – narodowych, etnicznych i religijnych, zwanych w dużym uproszczeniu Arabami.

Czytaj więcej...

Losowo z menu Turystyka

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl