Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel

Witamy w Izraelu!

Ben Gurion Airport

Turystów przyciąga do Izraela jego zróżnicowanie krajobrazowe, liczne zabytki archeologiczne i miejsca święte, praktycznie nieustające słońce i nowoczesne ośrodki wypoczynkowe nad Morzem Śródziemnym, Jeziorem Tyberiadzkim, Morzem Czerwonym i Morzem Martwym.

Czytaj więcej...

Świat flory i fauny oraz ochrona środowiska w Izraelu

Ptaki w Izraelu

Świat roślinny i zwierzęcy jest w Izraelu bogaty i zróżnicowany, między innymi dzięki położeniu kraju na styku trzech kontynentów.

Czytaj więcej...

Scena teatralna w Izraelu

Spektakl Teatru Habima

Izraelski teatr, w przeciwieństwie do literatury, nie istniał w czasach starożytnych, nie wyrósł również z tradycji teatrów jidysz, które były niezwykle popularne wśród wschodnioeuropejskich społeczności żydowskich do II wojny światowej. Jego początki datują się na rok 1917, kiedy to w Moskwie założony został żydowski teatr Habima (Scena). Jego twórcami byli rosyjski reżyser Konstanty Stanisławski i wielka aktorka Hanna Rovina (1892-1980), nazwana później „Pierwszą Damą Teatru Żydowskiego”. W 1931 r. teatr przeniósł się na stałe do Tel Awiwu.

Czytaj więcej...

Rozwój izraelskiego kina

Kadr z izraelskiego filmu Meduzy

Mimo że Izrael jest relatywnie młodym krajem, od samego początku miał wkład w rozwój światowej kinematografii. Jeden z pierwszych filmów pokazanych szerszej publiczności w Europie zatytułowany był „Stacja kolejowa w Jerozolimie” (1896), a jego autorami byli bracia Lumiere z Francji. Przedstawiał on egzotyczne widoki z otomańskiej wówczas Palestyny.

Czytaj więcej...

Geografia i klimat Izraela

Wzgórza Galilei (fot. S. Lederhendler)

Izrael zajmuje niewielki, wąski pas półpustynnej ziemi na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego historia sięga 3,5 tys. lat, kiedy Żydzi porzucili koczownictwo, osiedli w Ziemi Izraela i stali się narodem.

Czytaj więcej...

Naród niejednej księgi

Hebrajski książki

Pierwszymi twórcami współczesnej literatury pisanej w języku hebrajskim byli imigranci. Mimo że wywodzili się ze świata wschodnioeuropejskich tradycji żydowskich, ich dzieła w przeważającej części poświęcone były wybitnym osiągnięciom, do jakich doszli na ziemi Izraela, zgodnie ze słowami syjonistycznego motta: „budować i samemu być budowanym”.

Czytaj więcej...

Jeść koszernie w Izraelu

Koszernośc w izraelskich restauracjach

To chyba nie będzie zaskoczeniem dla Ciebie, że Izrael jest pełen koszernych restauracji. Tak więc, jeśli chodzi o jedzenie, można założyć, że do większości zakładów gastronomicznych śmiało możesz wchodzić, nie martwiąc się o utrzymanie koszerności. Lecz nie do końca.

Czytaj więcej...

System polityczny Izraela

Parlament Izraela

Izrael jest demokracją parlamentarną opartą o zasadę trójpodziału: na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Naczelnymi organami władzy są: prezydent, Kneset (parlament), rząd (rada ministrów) oraz sądownictwo. Władza wykonawcza (rząd) jest poddana kontroli władzy ustawodawczej (Knesetu), a niezawisłość sądów jest gwarantowana prawem.

Czytaj więcej...

Współczesna muzyka żydowska w Ziemi Izraela

Orkiestra Filharmonii Izraela utworzona w 1936 roku jest wiodącą instytucją kulturalna

Muzyka zaczęła odgrywać ważną rolę w życiu kulturalnym społeczności żydowskich na terenie dzisiejszego Izraela po I wojnie światowej. To wówczas grupa pełnych zapału amatorów, wraz z kilkoma profesjonalnymi muzykami, podjęła liczne próby stworzenia orkiestry symfonicznej, zespołu chóralnego, a nawet opery. Jednak muzyka na profesjonalnym poziomie zaczęła na dobre rozwijać się w Izraelu dopiero w latach trzydziestych XX w., kiedy to setki nauczycieli i studentów muzyki, kompozytorów, instrumentalistów, śpiewaków, jak również tysiące melomanów, przybyło do kraju z obawy przed rosnącym w siłę nazizmem.

Czytaj więcej...

Elektryczność w Izraelu

Elektrycznośc w Izraelu

Gdy wędrując przez pustynię arabską docieramy wreszcie do mlekiem i miodem płynącej krainy nowoczesnego Izraela, zmuszeni jesteśmy zsiąść z wielbłądów. Oto bowiem zaczyna się świat komputerów, telewizorów i zmechanizowanego sprzętu AGD, sieci komórkowych, itp. Słowem: elektryfikacja.

Czytaj więcej...

Oświata w Izraelu

Edukacja w Izraelu

Edukacja w Izraelu jest drogocennym dziedzictwem. Oparta na tradycji przekazywanej od wielu pokoleń, traktowana jako klucz do przyszłości, jest w dalszym ciągu fundamentalną wartością. System edukacyjny ma na celu wychowanie dzieci na odpowiedzialnych członków demokratycznego, pluralistycznego społeczeństwa, w którym współżyją ludzie z różnych środowisk etnicznych, religijnych, kulturowych i politycznych. Wychowanie opiera się na wartościach żydowskich, miłości do Ziemi, oraz zasadach wolności i tolerancji. Priorytetem jest wysoki poziom wiedzy, szczególną wagę przykłada się do umiejętności z zakresu technologii i nauk ścisłych, nieodzownych dla dalszego rozwoju kraju.

Czytaj więcej...

Ośrodki i zespoły taneczne w Izraelu

Taniec izraelski

Wżyciu religijnym i społecznym Żydów, od czasów biblijnych taniec był postrzegany jako sposób wyrażania radości i smutku. Nadal jest on nieodłącznym elementem uroczystości religijnych, narodowych, wspólnotowych i rodzinnych. Taniec współczesny rozwinął się w dwóch kierunkach: W stronę tańców ludowych, które towarzyszyły pierwszym osadnikom w odbudowie ich starożytnej ojczyzny i sztuki tańca, oraz utworzenia sceny tańca artystycznego co doprowadziło do produkcji scenicznych tworzonych przez zawodowych choreografów, w których występują wyszkoleni tancerze.

Czytaj więcej...

Telefony publiczne w Izraelu

Telefony publiczne w Izraelu

Wdobie telefonów komórkowych publiczne automaty telefoniczne mogą wydawać się przestarzałe, ale to dobry sposób na wykonywanie krajowych połączeń telefonicznych w Izraelu i zaoszczędzenia nieco gotówki.

Czytaj więcej...

Losowo z menu Turystyka

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl