Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Zwiedzamy Izrael Podróże po Izraelu Archeologia

Srebrny skarb w ruinach miasta Abel Bet-Maaka

Srebrne skarby w ruinach miasta Abel Bet-Maaka

Porzucony i zapomniany srebrny skarb sprzed 3200 lat odnaleźli archeolodzy w ruinach biblijnego miasta Abel Bet-Maaka w północnym Izraelu.

Czytaj więcej...

Bazaltowa tajemnica na dnie Jeziora Galilejskiego

Bazaltowy stożek w głębinach jeziora Galilejskiego

Ma ok. 10 m wysokości i od 50 do 70 m średnicy. Jego waga szacowana jest na 60 tys. ton. Ten podwodny obiekt od lat frapuje naukowców z Urzędu Starożytności Izraela i Uniwersytetu Ben-Gurion.

Czytaj więcej...

Najstarsze maski świata na wystawie muzealnej w Izraelu

Maski znalezione podczas wykopalisk w Judei

Ponad 10 lat temu dr Debby Hershman, kurator prehistorycznych zbiorów w Israel Museum w Jerozolimie zobaczyła zdjęcia trzech kamiennych masek bardzo podobnych do dwóch, znajdujących się w zbiorach muzeum. Tak zaczęły się badania, których efekty od dzisiaj można oglądać na wyjątkowej wystawie w Israel Museum.

Czytaj więcej...

Wielkie ognisko sprzed 300 tys. lat

Zdjęcie z wykopalisk w jaskini Qesem (strzałka wskazuje palenisko). Fot. Instytut Weizmanna

Archeologowie znaleźli pozostałości paleniska używanego przez ludzi żyjących 300 tys. lat temu w jaskini Qesem niedaleko Rosh Ha’ayin w środkowym Izraelu. Odkrycie wiele mówi o sposobie używania ognia przez przodków Homo sapiens.

Czytaj więcej...

Odkopano kościół z pięknymi mozaikami

Wykopaliska, kościół, mozaika, Izrael

Chrześcijańską świątynię sprzed 1500 lat odkryli archeolodzy podczas badań ratunkowych w środkowej części Izraela. Do naszych czasów zachowały się liczne mozaiki, które zdobiły jej podłogę.

Czytaj więcej...

Jerozolima: Wielki szpital krzyżowców

Israel Antiquities Authority

Israel Antiquities Authority ujawniło zdjęcia wielkiego średniowiecznego szpitala, który krzyżowcy zbudowali w Jerozolimie.

Czytaj więcej...

Odkrywanie początków królestwa Judy i Izraela

Stanowisko archeologiczne w Khirbet Qeiyafa

Siedem lat wykopalisk na stanowisku Khirbet Qeiyafa przyniosło nie tylko wiele sensacyjnych znalezisk – w tym najstarszą inskrypcję hebrajską – ale też całkowicie zmieniło obraz archeologiczny wczesnego królestwa Izraela.

Czytaj więcej...

Cyfrowa biblioteka zwojów znad Morza Martwego

Fragment pochodzący ze zwoju Tobit. Fot. Shai Halevi, Courtesy of the Israel Antiquities Authority

Jeszcze nigdy tak wielu ludzi nie miało tak łatwego dostępu do słynnych zwojów z Qumran. Israel Antiquities Authority opublikowało w internecie 10 tys. zdjęć wysokiej jakości, które pozwalają każdemu chętnemu studiować starożytne pisma ukryte niegdyś w jaskiniach niedaleko Morza Martwego.

Czytaj więcej...

Błękitna szata arcykapłana zrekonstruowana

Błękitna szata arcykapłana

Instytut Świątynny z Jerozolimy zrekonstruował błękitną szatę (meil techelet) arcykapłana z czasów istnienia Świątyni. Możną ją oglądać, razem z innymi częściami stroju arcykapłana (opisuje je m.in. Księga Wyjścia 28:1-4), w centrum wystawowym Instytutu Świątynnego w stolicy. Strój został wykonany i zabarwiony z zastosowaniem tych samych sposobów, jakie były w użyciu w czasach biblijnych. Barwnik, który był używany do barwienia tkanin tysiące lat temu, pochodził ze specjalnych ślimaków Hexaplex trunculus poławianych w Morzu Śródziemnym. Stosowali go Izraelici, Fenicjanie czy Kananejczycy.

Czytaj więcej...

Dzbanek z czasów biblijnych wyłowiono z Morza Śródziemnego

Starożytne naczynia wyłowione z Morza Śródziemnego

Liczący sobie 3 tys. lat dzban gliniany wpadł w sieci rybaka już wiele lat temu, lecz dopiero niedawno – wraz z innymi przedmiotami – został przekazany do Urzędu Starożytnościci Izraela, po śmierci znalazcy.

Czytaj więcej...

Bardzo stara inskrypcja z Jerozolimy

Fragment ceramicznego naczynia z kananejskim napisem z X w. p.n.e., które znaleziono w historycznej części Jerozolimy.

Fragment glinianego naczynia z wykonanym 3000 lat temu napisem znaleźli izraelscy archeolodzy podczas badań na wzgórzu Ofel, które jest najdłużej zamieszkaną częścią Jerozolimy.

Czytaj więcej...

Losowo z menu Turystyka

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl