Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Mapa strony

Więź między USA a Izraelem jest nierozerwalna

Premier Izraela z wizytą w USA

UUSA zawsze staną za Izraelem – zapewnił Benjamina Netanjahu Barack Obama. Amerykański prezydent gościł izraelskiego premiera w Białym Domu, gdzie zapewniał go o swoim silnym poparciu w obliczu stanu napięcia z Iranem. Zastrzegł jednak, że w kwestii irańskiego programu atomowego „jeszcze jest miejsce na dyplomację”.

Premier Izraela odwiedził Waszyngton wobec pojawiających się w ostatnich tygodniach rys na sojuszu z USA, powodowanymi głównie podejściem do rozwiązania kwestii Iranu.

Izraelscy politycy i wojskowi wiele razy dawali do zrozumienia, że w obliczu postrzeganego przez siebie wysokiego zagrożenia ze strony kraju ajatollahów, mogą samodzielnie i bez ostrzeżenia zaatakować. USA starają się uzyskać zapewnienie, że do niczego takiego nie dojdzie, a Tel Awiw będzie współpracował.

Zarówno Obama jak i Netanjahu starali się pokazać, jak mało znaczące są te spory. Netanjahu stwierdził, że USA i jego kraj zajmują wspólną pozycję względem Iranu. Obama odparł, że „więź miedzy naszymi krajami jest nierozerwalna”. – USA zawsze staną za Izraelem – powiedział prezydent USA podczas spotkania w Gabinecie Owalnym.

Netanjahu powtórzył jednak, że „Izrael musi mieć możliwość do samoobrony przed każdym zagrożeniem”. – Izrael będzie panem swojego losu – stwierdził premier. – Uważamy jednak, że ciągle jest miejsce na rozwiązanie dyplomatyczne - ripostował Obama. Prezydent USA apelował do Netanjahu, aby dał trochę czasu na działanie sankcjom nałożonym na Iran.

Obama zastrzegł jednak, iż USA rozważają „każdą opcję” rozwiązania sporu z Iranem w tym militarną. – Nie chcemy, aby w najbardziej zapalnym regionie świata rozpętał się wyścig zbrojeń jądrowych – stwierdził prezydent USA.

 Na fotografii: Premier Izraela z wizytą w USA

netanyahu tells Obama