Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Opinie, krytyka, felietony, komentarze Jak to modnie jest być Żydem!

Jak to modnie jest być Żydem!

Figurka Żyda

Jeszcze kilka lat temu powiedzenie komuś: „ty Żydzie!” często stanowiło prostackie wyzwisko, zaś do pochodzenia żydowskiego przyznawało się w Polsce niewiele ponad tysiąc osób. Dziś deklarujących takie korzenie jest około 8 tysięcy, a niegdysiejsza inwektywa straciła swój pejoratywny wydźwięk. Bycie Żydem, przynajmniej w większych ośrodkach, stało się po prostu modne. Pytanie jednak, czy ta domniemana moda nie jest rewersem tego samego medalu, którego drugą stroną jest polski antysemityzm.

Babcia gasiła światło

Do Warszawskiej Gminy Żydowskiej przyszedł ostatnio pewien licealista, usilnie chcąc zapisać się w poczet członków. Zapytany o żydowskie korzenie stwierdził, że o żadnych mu, jak dotąd, nie wiadomo – niemniej ma dziwne wrażenie, iż jego babcia w sobotnie wieczory zwykła, szabasowym zwyczajem, gasić światło. „A, w każdym razie, zużywać w sobotę trochę mniej prądu” – dodał, widząc ogólną konsternację.

To jest fragment artykułu, do którego przeczytania całości zamieszczony jest poniżej link reklamowy, przekierowujący na blog autora tekstu.

Autor tekstu: Wojciech Engelking, Źródło

Projekt Izraelczyk.pl