Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Bliski Wschód U sąsiadów Izraela Egipt Eksplozja rurociągu dostarczającego gaz do Izraela

Eksplozja rurociągu dostarczającego gaz do Izraela

Eksplozja egipskiego terminalu gazowego

Dzisiejsza eksplozja rurociągu jest czternastą od początku obalenia byłego prezydenta Egiptu, Hosni Mubaraka w ubiegłym roku; Żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do ataku.

Eksplozja egipskiego rurociągu transportującego gaz do Izraela i Jordanii nastąpiła dzisiaj w poniedziałek rano. Wybuch miał miejsce w północnej części Synaju, w okolicach nadmorskiej miejscowości Al-Arish. Mieszkańcy miasta powiedzieli Reuterowi, że słyszeli odgłosy eksplozji.

Umowa gazowa Egiptu z Izraelem, podpisana na 20 lat w dobie rządów Mubaraka, jest bardzo niepopularna i krytykowana przez wieleu Egipcjan, którzy domagają się jej zerwania.

Poprzednie eksplozje gazociągu wymuszały niejednokrotnie zamknięcie magistrali na dlugie tygodnie.

Egipt zapowiedział w listopadzie ubiegłego roku zwiększenie środków bezpieczeństwa poprzez zainstalowanie alarmów wzdłuż rurociągu i zwiększenie liczby patroli złożonych z czlonków okolicznych beduińskich plemion. W minioną sobotę rząd egipski oznajmił, że we współpracy z Izraelemrozpoczął rozmieszczanie wojsk na północnym Synaju w celu powstrzymania panującej tam anarchii i terroru.

Izrael pozostaje sceptyczny wobec egipskich zapowiedzi, choć widzi je jako pozytywne znaki.

 Na fotografii: Eksplozja egipskiego terminalu gazowego w kwietniu ubiegłego roku.

Losowo z menu Bliski Wschód

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl