Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Bliski Wschód U sąsiadów Izraela Egipt Film o egipskich Żydach wzbudza poruszenie w Kairze

Film o egipskich Żydach wzbudza poruszenie w Kairze

Jews of Egypt

Egipska produkcja dokumentująca życie żydowskie w Egipcie przed rokiem 1950 wzbudziła kontrowersje po tym, jak została zaprezentowana na festiwalu filmowycm w Kairze.

Amir Ramsis, reżyser filmu „Żydzi w Egipcie”, został oskarżony o promowanie normalizacji stosunków z Izraelem poprzez próbę pozyskania sympatii publiczności dla żydowskich Egipcjan, którzy ideologocznie są postrzegani przez większość Egipcjan jako „syjonistyczny wróg”.

„Te zarzuty są całkowicie bezpodstawne”, oznajmił Ramsis dla Al-Arabiya. „Ci, którzy uważają, że film promuje normalizację albo nie oglądali [filmu] albo przeanalizowali go bardzo powierzchownie”. Reżyser utrzymuje nawet, że film dokumentalny, który stworzył, jest przeciwko Izraelowi i przeciwko normalizacji.

„Wielu ludzi nie rozróżnia bycia Żydem i bycia izraelskim syjonistą”, powiedział, dodając, że większość Egipcjan „automatycznie uważają Żydów wrogów.” Oosoby wypowiadające się w filmie to Żydzi, którzy nadal mieszkają w Egipcie, lub tacy, którzy obecnie mieszkają w Europie. „Egipscy Żydzi obawiali się wzięcia udziału w filmie, ze strachu przed represjami ze strony służb bezpieczeństwa z okresu rządu Mubaraka”, powiedział reżyser.

Zauważył jednak, że pomimo przeszkód i krytyki, film został dobrze odebrany.

Dokument jest 95-minutowym zapisem filmowym żydowskiego życia w Egipcie w pierwszej połowie 20 wieku, przed kryzysem sueskim z 1956 roku, który rozpoczął się w wyniku arabskich transgranicznych infiltracji i ataków na izraelskich cywilów, ośrodków i placówek wojskowych z terytorium Egiptu, Jordanii i Syrii.

W tym samym czasie, Egipt naruszył warunki umowy o zawieszeniu broni przez blokowanie izraelskich okrętów przechodzących przez Kanał Sueski i Cieśninę Tiran. W rezultacie prezydent Egiptu Gamal Abdel Nasser nacjonalizacji międzynarodową drogę wodną, jaką był Kanał Sueski. Zagroziło to również brytyjskim i francuskim interesom w dostawach ropy naftowej i handlu. W wojny z Egiptem wyżej wymienionych dwóch krajów zachodnich dołączył Izrael.

Tysiące Żydów zostało wówczas wypędzonych z Egiptu jako bezpośredni skutek anty-izraelskich i antysemickich nastrojów panujących w kraju, które zostały uwypuklone przez działania wojenne.

Losowo z menu Bliski Wschód

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl