Pn18122017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Bliski Wschód U sąsiadów Izraela Egipt Egipt coraz bardziej odgradza się od Strefy Gazy

Egipt coraz bardziej odgradza się od Strefy Gazy

Granica z Egiptem

Armia egipska podwaja dotychczasową szerokość 500-metrowej strefy buforowej wzdłuż granicy Strefy Gazy na północy półwyspu Synaj i w toku tej operacji zburzyła dalszych 1220 domostw po stronie egipskiej – poinformowało dowództwo egipskich sił zbrojnych.

Władze egipskie utworzyły strefę buforową w listopadzie ubiegłego roku, aby uniemożliwić przerzuty broni i islamskich bojówkarzy podziemnymi korytarzami do Strefy Gazy, niewielkiego skrawka terytorium, na którym rządzi Hamas.

Tunel przemytniczy z Rafah do Strefy Gazy

Egipskie siły zbrojne zamierzają wypłacić odszkodowania przymusowo wysiedlonym mieszkańcom pogranicza.

Północny Synaj jest jednym z najuboższych rejonów Egiptu. Miejscowa ludność jest od wielu dziesięcioleci inwigilowania i dyskryminowana przez władze jako podejrzana o pomaganie Arabom palestyńskim ze Strefy Gazy w przemycaniu do niej broni, żywności i paliw oraz innych artykułów, niekoniecznie pierwszej potrzeby.

Znaczna część tego przemytu docierała do ludności Strefy Gazy tunelami wykopanymi pod granicą.

Tunel przemytniczy z Rafah do Strefy Gazy

Mieszkańcy domów po stronie egipskiej, które obecnie zburzyło wojsko, należą do najbiedniejszych grup ludności w Egipcie.

Kair zapowiedział pierwsza fazę „oczyszczenia” pasa terenu wzdłuż granicy Strefy Gazy w październiku ubiegłego roku, po tym gdy z rąk egipskich rebeliantów, zwolenników obalonego w lipcu 2013 prezydenta Mohammeda Mursiego, zginęło 31 żołnierzy armii rządowej. Do ataku doszło 30 km od przejścia granicznego w Rafah.

Losowo z menu Bliski Wschód

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl