Śr22112017

Ostatnia aktualizacja12:08:01 PM

Font Size

SCREEN

Profile

Menu Style

Cpanel
Powrót Jesteś tutaj: Home Multimedia Multimedia i inne Muzyka ♫ Carlo Grossi – Cantata Ebraica

♫ Carlo Grossi – Cantata Ebraica

Boston Camerata Musique Judeo-Baroque

Co ciekawe, Carlo Grossi był chrześcijaninem. Ten mało znany włoski kompozytor zasłynął Kantatą Hebrajską. To szczególne dzieło z 1681 roku stanowi klejnot muzyczny na wiele różnych sposobów.

Po pierwsze, praca znajduje się w większej publikacji kompozytora, zatytułowanej Il Divertimento de Grandi Jest to zbiór utworów przede wszystkim w języku włoskim, z wyjątkiem własnie tej jednej kantaty (umieszczonej na końcu zbioru), która posiada tekst hebrajski.

Po drugie, jest to zdecydowanie jedna z najkrótszych kantat w dziejach muzyki, trwająca jakieś od 5-ciu do 6-ciu minut – w zależności od tempa wykonania przyjętego przez zespół.

Również fascynująca jest historia i format kompozycji. Grossi skomponował to dzieło na zlecenie żydowskiej organizacji zwanej Shomrim la-Boker (Strażnicy Świtu). Utwór po raz pierwszy był grany podczas uroczystości założycielskiej wyżej wymienionej organizacji. Data zbiegła się jednocześnie z obchodami Hoszana Rabba przed Szmini Aceret podczas trwania święta Sukkot.

Grossi, choć chrześcijanin, najprawdopodobniej znał język co nieco język hebrajski (posługiwanie się tym językiem było dość popularne we Włoszech w tamtym okresie). Istnieją dowody, że jeden lub więcej członków Bractwa pomagał Grossiemu w układaniu tekstu hebrajskiego.

Forma kantaty jest dialogiem pomiędzy solistą a chórem; reprezentuje udramatyzowane rozmowy między „przechodniem” (solista) i „bractwem” (chór) w przeddzień Hoszana Raba podczas całonocnego czuwania religijnego Bractwa.

Muzycznie kantata jest bardzo prosta, ale też nietuzinkowa. Materiał solowy zajmuje większość aktywności wirtuozowskiej i ornamentowej, natomiast chór powtarza ten sam prosty refren, lecz za każdym razem z różnym tekstem. Można powiedzieć, że Grossi próbuje naśladować synagogalny styl kantoralny w sekcjach solowych, a w wielu fragmentach dodaje odpowiednią do okresu ornamentykę.

Ze względu na związek hebrajskiej kantaty Grossiego ze świętem Hoszana Rabba, kompozycja jest często wykonywana współcześnie w ramach celebracji święta.

■ Kantatę hebrajską Carlo Grossiego, zamieszczoną poniżej, wykonuje The Boston Camerata, pod dyrekcją Joela Cohena, wyd. Harmonia Mundi France

Idan Raichel

The Idan Raichel Project Official Site
Idan Raichel
Strona oficjalna

Sarit Hadad

Sarit Hadad Official Site
Sarit Hadad
Strona oficjalna

Rita Kleinstein

Rita Kleinstein Official Site
Rita Kleinstein

Miri Mesika

Miri Mesika
Miri Mesika

Keren Peles

Keren Peles
Keren Peles

Losowo z menu Multimedia

  • Pause
  • Previous
  • Next
1/2

Projekt Izraelczyk.pl